Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Joske
Hilijasta ruukaa olla ku suurin osa ajelee vaan mönkkäreillä ja kelekoilla mettässä eikä sielläkää saa ajjaa ku poromiehet. Ja autolla jos ajelee ni on meleko suuri todennäkösyys saaha sakkojaputkaalinnaa ku siellon nii helevetin palijon kansallispuisto- ja luonnonsuojelualueita, kuten myös niitten valvojia. Ja mökeillään kökkiviä aivan kaikesta mahollisesta valittavia kyrpäohtia riittää.
|
Tällaisen kuvan olin itsekkin saanut. Turistit ja paikalliset rymyää poluillaan kelkoilla. Harmi sinänsä, mutta täysin ymmärrettävää. Pitäähän turisteilta rahat viedä.

Omin nokkineni en kyllä metsään lähde. Pelottaa liikaa että tuo Suitsa jämähtää sinne kiinni ja kovaa ajovirheestä tms. Kokemusta kun ei ole, kuin pari reissua valmista ja helppoa polkua pitkin. Kyydissä olen viimeksi istunut ala-asteikäisenä.
Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Killer-Wo
|
Tuon seuran pidän kyllä ehdottomasti mielessä! Tuskin pääsen seuraaville ajoille tulemaan, mutta jatkossa pidän silmät paremmin auki!
Kiitoksia!