Näytä yksittäinen viesti
  #11  
Vanha 04.10.2013, 19:26
Byrocrat Byrocrat ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 05.04.06
Sijainti: Espoo, Finland.
Viestit: 3.194
Smile

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja myllis Näytä viesti
Kun trialissa ei muutenkaan vaadita paloturvallisia asusteita niin miksi ihmeessä sitä vaaditaan kypärältä.

Tuohon voisi joku fiksu antaa vastauksen. Mun mielestä tuo on joskus jäänyt lapsus, jonka jo voisi korjata. Ainakin autosuunnistus luopui tuosta FIA -kypärästä. Ei kait se ole Off Roadin puolelta kun Mikan selkärangasta kiinni.
Ei siinä Mikan selkäranka auta (ja on siis lääkäri todennut että löytyy ) jos AKK:n turva&tekniikkaryhmät ovat jääräpäisesti sitä mieltä ettei muita kypäriä voi/saa käyttää. Perustelu on aina ollut juurikin tuo paloturvallisuus = siis palamaton materiaali Trial-järjestäjien perusteluna tavan kypärän sallimiseen on ollut, että sammutuskalusto on lähes välittömästi paikalla, mutta päättäjille tämä ei ole riittänyt! Asiaa on yritetty vääntää rautalangasta epävirallisesti ja vähän virallisemminkin jo yli 10 vuotta tuloksetta

Tuohon ajopukuun, että kyllä siellä Trialsäännöissä (2.2.12 Ajopuku) kuitenkin jo nyt viitataan palamattomaan asusteeseen " Ajoasun on oltava yksiosainen, pitkähihainen ja -lahkeinen. Materiaali joko tulelta suojaava tai muutoin huonosti syttyvää. Vähintään nilkkapituiset sulamattomat/huonosti syttyvät ajojalkineet.

Ja kun viittaat autosuunnistukseen, niin eipä ole autosuunnistuksessa koskaan vaadittu kypärää ainakaan sinä aikana kun meikä on autourheilussa mukana ollut eli 60-luvun lopulta lähtien

Viimeksi muokannut Byrocrat : 04.10.2013 22:09
Vastaa lainaten