Näytä yksittäinen viesti
  #9  
Vanha 29.09.2013, 13:26
JiiPee JiiPee ei ole kirjautuneena
Moderator
 
Rekisteröitynyt: 13.08.03
Sijainti: Janakkala
Viestit: 6.384
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja -MaTTi- Näytä viesti
Pitänee vielä kokeilla seuraavilla paukkupakkasilla. Ennenkin yrittänyt, jos kovalla pakkasella sopiva, nollassa on liian kylmä.
Säätökäyrän kulmalla ja "korkeudella" pitäisi sopiva säätö löytyä. Ottaa se homma kyllä jonkin verran aikaa, kun talo kuitenkin reagoi hitaasti ja kelikin voi säätämisen aikana muuttua.

Kun keli lauhtuu pakkasten jälkeen nopeasti, niin rakennus vaatii jonkin aikaa keliin nähden enemmän lämpöä kuin jos olisi ollut pidempään sama ulkolämpötila. Jos lämmityksen säätö reagoi nopeasti ulkolämpötilan nousuun, menee lämmitys helposti vähän liian pienelle. Pattereita käyttävässä lämmönjaossa ilmiö on selvempi kuin lattialämmössä - lattian massa tasaa ja hidastaa muutoksia. Säätökäyrillä tähän ei oikein voi vaikuttaa, mutta sisälämpötilan anturilla saisi korjaavan tiedon säätimelle.

Minulla on Oumanin ulkoanturi kiinni ulkoseinässä tiilipinnassa, pohjoisen puolella. Tiili lämpenee hitaammin kuin ulkoilma ja se tasaa muutoksen nopeutta aika sopivasti. Sisäanturia ei ole.

Edellisessä talossa ulkoanturi oli ikkunan päällä paneelissa ja siinä ei silloin ollut samanlaista säätöä rauhoittavaa viivettä kuin tiiliseinässä on. Kelin lauhtuminen pudotti sisälämpötilaa.
__________________
Jukka
Vastaa lainaten