Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Patu925
Jos välkyntä haittaa niin wanhan liiton 12 voltin halogeeni työvalo, virta vaikka auton akusta ja siihen akkulaturi kaveriksi niin ei luulis välkkyvän. Ainakin silloin kun tekee töitä niin ottaa akkulaturin siksi aikaa pois käytöstä.
|
Siis kyseessä ei ole pelkästään tuo välkyntä, vaikka minulla häiritsee paljon.
Mutta jos tuo kappale näyttää olevan pysähdyksissä, niin epähuomiossa siitä voi yrittää ollaa kiinni.... ja pienessäkin sorvissa on niin paljon voimaa, että pakka jatkaa pyörimistä, riippumatta siitä pitääkö yksi kynsi näpätä mustaksi, vai nypätä muutama sormi irti.... ja isommat sorvit pyörii niin pitkään, että joku; joko varolaite tai työkaveri sammuttaa... (netissä video, missä sorvi veti sorvaajan kappaleen, pakan, kelkan ja liukujen välistä läpi sormista ristiselkään asti, ja tuo rako oli noin 10cmx 30 cm.... linkki on jossain tallessa, mutta en viitsi linkittää.... on sen verran "vatsaa vääntävä")
-> siis Työturvallisuuden takia pyöriville työkoneille ainoa oikea valo on joko luonnon liekki, tai hehkuvalanka (esim. halogen) Taikka sitten nuo uuden polven kymmenien kHz taajuudella olevat loisteputket/ledit. oma suosikki on tuo halogeeni, ja nimenomaan useampi kappale.