Näytä yksittäinen viesti
  #174  
Vanha 23.09.2013, 08:07
dirtydog dirtydog ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 06.05.13
Sijainti: kokkola
Viestit: 212
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Nikuzai Näytä viesti
Suosittelisin releen kytkevän maadoitus nastan -85 kytkemistä

Eli homma muuten sama kuin meinasitkin
-30 suora plus
-87 flektin plus
-86 anturilta tulevaa plussaa
-85 runkoon

Ja -85 on AINA maadoitus eli kytkentä sen mukaan.
Jos anturilta tulee miinusta niin silloin 85/86 vaihtaa paikkaa


Jos pakko kytkentää haluaa niin
-86 3 asentoisen katkaisijan kautta molempiin kytkevästä navasta releelle ja toiseen anturilta ja toiseen suoraan akulta. Niin toimii joko anturi tai pakko syöttö


Tässäkin -85 on miinus eli anturi määrittää kumpi/mitä kytketään

Jos pakko katkaisua haluaa niin valollinen katkaisija ohjauksen väliin siten, että kun virta on poikki valo palaa ja katkaisija pitää olla ON/ON mallinen ON/OFF ei toimi
Tai sitten sellainen race mallinen katkaisija missä on kansi ja katkaisija sisälle siten, että kansi kiinni niin katkaisija kytkeytyy.
muuten flekti on kiinni johdotuksineen onnistuneesti, mutta paino kytkintä en saanut oikein.

eli mulla on on/off/on kytkin, kolmenapainen, joten tuleekos se nyt anturin plussaan tuo toinen on-kytkimen johto ja toinen on-kytkimen johto akulle ja kytkimen keskimmäinen tinni maahan eli off miinus? ei ymmärrä vai toimisko on/off kytkin helpoiten jotta saa flektin pakosti päälle jos anturi ei toimi?
__________________
Mihin vain...

Viimeksi muokannut dirtydog : 23.09.2013 11:25
Vastaa lainaten