Kerran piti saada pieni taivutus imutorveen, peltiputkeen, joten hiekkaa juntaten tiukasti täyteen ja vääntämään. Mikä lie päähänpisto se hiekan kanssa kokeilu, ei se taivu. Hiekka pois pahasti öljyisestä putkesta, putki viilapenkkiin ja antamaan kaasulla lämpöä taivutuskohtaan. Öljy vähän tirisee, mutta tosimies lisää hönkää, kunnes pamahtaa oikein kunnolla ja loput taivutushiekat on tehdä reiän tallin seinään. Kotitekoinen haulikko syntyy siis putkesta, putkeen jääneestä tiukasta hiekkatulpasta ja hiekan seassa olevasta öljystä, joka kaasuuntuu ja kaasu räjähtää putkessa. Oli komeat jäljet vastakkaisissa seinissä puolen. Onneksi ei ollut käsi siellä putken päässä <img src=icon_smile_dead.gif border=0 align=middle>.
Kun pakoputkeen hitsaa liitoslaipan tai käyrän ja käy auton alla huomaamassa, että se laippa/käyrä on tasan väärin päin, niin irtileikkuun ja uudelleen hitsaamisen jälkeen toteaa aika usein ihan saman asian uudestaan - harjoitus tekee mestarin ja lahjattomat reenaa <img src=icon_smile_clown.gif border=0 align=middle>
Sähköjohdon liittimen kuoren löytää yleensä pöydältä siinä vaiheessa, kun johdon kumpaankin päähän on suurella vaivalla saanut kytkettyä ne liittimet <img src=icon_smile_angry.gif border=0 align=middle>. Mitä enemmän johdossa karvoja, sen todennäköisempää tämä on. Miksikö pidän halkeavista ruuvikiinnitteisistä liittimen kuorista?
|