Varmaanhan tuo autokanta uusiutuisi jos autojen hinnat olisi sellaisella tasolla mitä ne on järkevissä länsimaissa. Kun vertaa hintoja esim. Saksaan tai varsinkin yhdysvaltoihin (noh, se ei ole järkevä länsimaa

), niin ei ole mikään ihme että ko. maissa 10v/ 200tkm auto on jo totaalisen loppuun asti ajettu ikäloppu paska. Jos autokantaa todellakin haluttaisiin uusia niin autoveroa reilusti alas, ja myös sillä tavalla että huomioitaisi mm. sellainen asia että kaikki eivät pärjää niillä 1.0 Microilla ja Yariksilla, vaan tarttee sen kokoista autoa mihin mahtuu perhe ja matkatavarat. Sillä systeemillä autokanta uusiutuisi luonnollisesti kohtalaisen nopeasti, suurin osa vanhoista raadoista poistuisi liikenteestä, ja ne harvat mitkä ajoon jää niin niillä ei ihan oikeasti ole mitään merkitystä minkään asian kannalta.
No, kuten jo joku totesikin niin Suomen vaikutus CO2- päästöihin on yksi kärpäsen paska muutenkin. Uudelta mantereelta (ts. USA, Kanada) löytyy sen kokoisia hiilivoimaloita jauhamassa sähköä, että yksi laitos tuottaa samat CO2- päästöt kuin koko Suomi vuodessa yhteensä. Kiina ja Intia sitten onkin vielä ihan oma lukunsa... toki on se niinkin, ettei oikein voi vaatia muita parantamaan tapojaan jos ei sitä itsekin tee. Fiksuahan se on ympäristöä säästää ja suojella, mutta rajansa kaikella. Tässä maassa touhu on jo mennyt totaalisen yli monella kohtaa.