Näytä yksittäinen viesti
  #3  
Vanha 26.08.2013, 06:18
Nerd-O Nerd-O ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 13.05.03
Sijainti: Kusinen pk-seutu
Viestit: 8.877
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja sjeeppi Näytä viesti
Joo ja minun osalta kun ajan edelleen 100km/h "pakettiautolla" olen enemmän tientukkeena.
Mutta ehdottomasti hyvä asia... nostaisivat sitten tuon pakettiauton nopeusrajoitusta samalla.
Tuo ei sovi, koska EU on päättänyt että uusiin pakuihin pitäisi tulla nopeusrajoitin. Ettei niillä voi ajaa ylinopeutta. Sitä en tiedä onko tuo oikeesti jo päätetty mutta vihreyden nimissä sellaista ajettiin eteenpäin. Tais olla niin että EU mielestä pakulla ei saanut ajaa kuin 110km/h? Jos ajetaan lujempaa niin päästöt kasvaa.. En tie kuka noilla pakuilla sitten talla pohjassa ajelee?

Mutta jotain järkeä noihin nopeusrajoituksiin saisi tulla. Kehä 1 siinä tunnelin kohdalla. 60km/h. Mitä vittua?!?! Kukaan ei aja noin hitaasti siinä. Melkein aina kaikki ajaa 80 vauhtia. Nopeusrajoitus menettää merkityksensä. Vihdintielle ovat myös keksineet laittaa 60 rajoituksen ja sen takia kun tiellä tapahtuu paljon kolareita. Harvassa on nekin kaverit mitkä siinä ajaa 60 vauhtia. Melkein kaikki ajaa 70-80. Vielä typerämpää on ajaa tuota 60 vauhtia illalla kun tiellä on vähän käyttäjiä. Ruuhka-aikana taas ei pääse edes 60 vauhtia kun joku tolvana on ne valot suunnitellut niin että joka hemmetin valoon pitää aina pysähtyä. Vielä kun ne nyt fixailee niitä valoja niin ovat päättäneet että sivuteiltä saa tulla jonot tyhjäksi (vaikkei siellä välttämättä ketään ole), mutta päätiellä taas riittää että 3-4 autoa pääsee läpi ja taas punaiset. Sit ihmetellään että mistä ihmeestä tuo ruuhka tulee..

Itse kannatan noita rajoitusten nostoja. Motarilla tuskin kovin usein 130 vauhtia ajelen, kun en nytkään 120 vauhtia ajele siellä. 100 kun pitää mittarissa niin menee huomattavasti vähemmän polttoainetta ja jos haluu vielä halvemmalla ajaa niin menee vanhalle tielle ajeleen 80 vauhtia niin menee vielä vähemmän polttoainetta.
Vastaa lainaten