Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja ImacInnes
Amerikasta on tulossa Np 205 jakolootakin vaan tätäpä on ruvrttava työstämään JEgoNEERin alle ja käyttöön.
|
Jos 205 jää yli niin voitaisiin mahdollisesti hieroa siitä kauppaa? Mut ei oo hoppua.
Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja ImacInnes
Tarvi laittaa vinssillekkin sitten oma akku kun vajaa vetoista muta kuopasta vinssatessa sähkö loppui, ei jaksanut laturi vissiin riittävästi tehdä? Onkos kuinka moinen onkelma selätetty?
|
Mulla oli blazerissa 1kpl semmonen pienempi keltanen optima, oli siinä jo kun auto tuli mulle ja laturina gm perus 63A. Ikinä ei virta loppunu ja tota rohjoa on kyl vinssattu pitkään ja hartaasti. Toki joskus annettiin latautua samalla kun mietittiin vinssaustaktiikoita. Korotettu tyhjäkäynti vois auttaa että varmasti lataa, mut sen tarpeen näkee volttimittarista.
Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja ImacInnes
Sittempä tarvii myös tehostaa jäähdytystä, kun kuumuuttaan lakkasi käymästä maastossa ja riittävästi jäähdytelytä taas tomii.
Tarvii virittää ilmanohjain ropelin ympärille ja konepeltiin vielä ilmapoisto flekti.
|
Tuulitunneli ja iso viskoflekti on todella hyvä metässä, vesistö / muta leikeikssä saattaa vähän sotkea konehuonetta, mutta ei se mitään muuta ikinä aiheuttanu. Konepeltiin vois tehä ritilää, louversseja tai vaikka korottaa takareunasta että kuumuus pääsee pois. Flekti konepellissä on jo liioittelua ja sitte sulla on virrat taas entistä vähempänä.