Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Porvoon Hilma
|
En osaa sanoa, täsmätietoa asiasta ei ole. veikkaisin, että jos koppi lavalla niin, ettei pääse sisään (ovi hyttiä vasten tms.) niin vois olla laillinen?
Siis tuo verottaja on semmoinen, että tekisi mieli sanoa: maalaisjärki ja käytäntö eivät sovi samaan yhteyteen.
Ja sitten se, että kun ollaan "kämmennetty" joko auton- taikka polttoaineen suhteen, niin verot pätkätää heti, vaikka poltat koko keksinnön siihen.
(on huhuja, että jostain rippikouluikäisten "toilailuista" romuautoilla paperit/periminen on hukkunut jonnekkin byrokratiaan... mutta täysvaltainen, maksukykyinen, ei ole koskaan tietääkseni "pelastunut" )
p.s Suurella mielenkiinnolla odotan tuota "ministeritason henkilön autoilua ruotsinkilpisellä autolla" tuomiota

pääseekö kuin koira veräjästä, ja en ole ainut.... (puoli tuttu menetti talonsa, kun ajeli ruotsinkilpisellä S-mersulla, joka ei mennytkään tuontiautoksi, tuossa muinaisella 1900 luvulla)