Pitkästä aikaa on tällekin jotain tapahtunut. Tuttu on hitsaillut mätäkohtia kuntoon ja niinhän tässäkin pääsi käymään, että pikku korjaukset muuttui vähän isommaksi urakaksi. Ei mitään ihan massiivisia korjauksia kuitenkaan.
Apukuskin lattia sai muutaman paikan. Vielä saumojen siistintä, koko lattian hionta, sinkit pintaan ja massa päälle.
Kuskin puolen A-pilarin alapää ennen viimeistelyä:
Apukuskin puoleinen etulokasuoja sai takaisin vanhan muotonsa:
Päätettiin uusia kynnyskotelot kokokaan, oli vanhat sisäpuolelta jo sen verran haperot. Pitää porailla sopiviin kohtiin reikiä ja suihkuttaa massat kotelon sisään. Ulkopuolelle sinkki, maali ja massa niin johan kestää seuraavan vuosikymmenen:
Myös kuljettajan puoleinen lokasuoja piti korjailla:
Ja vielä kuskin puolelta tavaratilan lattiaa. Melko huono on tuo alkuperäinen konstruktio, ilmankos olikin niin kivasti ruosteessa.
Loman aikana pitää ottaa hiomakone käteen ja käydä kaikki pellit läpi ja putsailla irtoruosteet pois. Samalla hitsisaumojen viimeistely + pintakäsittelyt. Ja sitten saakin sisustan takaisin kiinni.
Auto kun oli pukilla niin huomattiin syylärin vuotavan pikkuisen nestettä

Tarvii varmaan hankkia uusi ja vaihtaa kunhan kerkiää. Päätettiin myös pestä koko moottori & voimansiirtopaketti, kun tihkuu öljyä vähän joka paikasta. Pesun jälkeen näkee mistä rakosista vuotaa niin saa nekin aikanaan tilkittyä.