Viestiketju: Kekkulan Hj
Näytä yksittäinen viesti
  #403  
Vanha 04.07.2013, 13:19
_kekkula_:n Avatar
_kekkula_ _kekkula_ ei ole kirjautuneena
Konkari+++
 
Rekisteröitynyt: 06.09.08
Sijainti: Hämeenkyrö, Finland
Viestit: 919
Perusasetus

Oho! Näkyy olevan jo aika kauan edellisestä päivityksestä.

Eipä sen puoleen hätiä kun autoon ei ole helatorstain safarin jälkeen oikein edes koskettu. Heti safarin jälkeen pesin suurimmat kura tilsat pois ja ajoin tallin nurkalle odottomaan.


Ihan ilman maastoautoilua ei kuitenkaan olla oltu kun kauppareissut ja sun muut veneen vedot on hoidettu erihienolla koppikatto Hj-60:llä. Duunasin sinne sellaisen makuu laverinkin kun aloitin muijan off road koulutuksen autossa nukkumisella. Ei oikein onnistunut tämäkään kun yöllä satoi vettä ja tietenkin se koppi vuotaa sieltä täältä yms. Mutta seurasi siitäkin reissusta se että sain oikein määräyksen hankkia 2h moottoriin lisä tehoja ja sehän sopii kun ei se vene siellä perässä kauhean mukavasti tule.

Siis turboa etsimään ja niitä löytyikin sitten yht. äkkiä 3-4kpl !

1kpl joku holset (varaosa 12ht:n kyljessä)
1-2kpl ct-26
1kpl Schwitzer s200G

Tässä vierekkäin ct-26 ja schwitzer



ja toiselta puolen



tapsa neliveto postitti myös välijäähdyttimen mikä sopisi heittämällä tonne kuuskynppisen maskin taakse ja ahto putpiloitakin on nurkissa jonkunlaisia, eli homma on melkein tehty vai?

Joo ei.

Tossa kun pyörittelin kaikkia noita osia tuli mieleen ajatuksia mitä jos:

a)Irrottaisi porttaali hj:sta turbon pakosarjoineen päivineen ja kokeilisi siihen tuota schwizeriä. Orggis pakosarja+turbo+pätkä pakoputkea kuuskynppiin

b)kuuskynppiseen schwizer+välijäähy

c)kuuskynppiin ct-26+välijäähy


a. vaihtoehto kiinnostaisi eniten mutta siinä karkaa homma aikalailla lapasesta ja helposti. mm. näistä syistä
Pakosarja pitää tehdä(yks ruma olis kylä valmiina),
uusi pakoputki(pakko tehdä kuitenkin kun jäi venäjälle),
ahtoputket menee uusiksi,
vesivälijäähdytin systeemin rakentaminen(mihin mini syyläri?)
Luultavasti kuskin etulokari täytyy irroittaa turbo puljailun helpottamiseksi no siitä seuraa se että simpukan vois vaihtaa kun on tilaa, siitä päästäänkin hydro assistentin tekemiseen ja jotta se toimisi pitää tehostimen pumppu vaihtaa jenkki malliseen ja sekin vielä että raidetanko/päät täytyy muuttaa koska meidän timon tuotteet ei kestä yhtäkään reissua.

b. no tää on vaan vaihtoehto

c. varmastikin toimivin paketti ja helpoin jos a. toteutuu

Voi voi sanoo omakotitalon remontoija kekkula

Niin siitä helatorstai safarista kans muutama juttu ja kuva.

Kaikkihan on lukenut mikjus:in matka kertomuksen ko. retkestä joten mä en siitä kerro mitään.

Kuvia parit





Molempia vinssejä jouduttiin käyttään mutta enempi vedettiin keulan pikku come-upilla sen takia kun:
a)nopeampi
b) ei ollut mega jumitus.

Tossa kuvassa vedetään siis isolla kun pitää nostattaa keulaa mahd. paljon.



Suolla hiippailtiin ja kivasti eteni all terrain renkailla



No oli meillä onkelmiakin vähä kun ehkäpä toisena yönä karkasi toinen eturengas jonka syynä pyörän pulttien katkeaminen. Pulttien katkeaminen taas johtunee kohtuu paksujen speisereiden käytöstä mikä liittyy suoraan noihin hiukan vääriin vanteisiin.
Ratkaisu tähän on helppo ja melko yksinkertainen-> täytyy tehdä uuvet vanteet. Aihiot löytyy onneks jo
Etulukko jumitteli viimeisinä päivänä kun joku tukki osui kelloon vääntäen sen vinoon.
Kotimatkalla alkoi kytkin kiukutteleen, neste puolella joku vika.

Mutta oli jotain hyvääkin, nimittäin uudet akut täytti kaikki mun odotukset. Sähköä riitti kaikissa vinssaus tilanteissa, eivät hajonneet tärinästä ja ryskyytyksestä. Ja ennen kaikkea näiden hinta oli kohdallaan. Merkki 4power oli aivan uusi mulle ja vähä mietityttikin ostaminen. Nimim. jari :lta voi ko. akkuja kysellä.


ps. tekstistä tuli hiukan sekava kun töiden ohessa kirjoitin ja muistelin. Aloitin klo 10:00 ja valmis heti 14:20
__________________
PäHäMa
MMC
Slck
Vastaa lainaten