Näytä yksittäinen viesti
  #599  
Vanha 04.07.2013, 00:19
BJ-40/76 BJ-40/76 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 11.05.09
Sijainti: Oulu
Viestit: 5.055
Perusasetus

En ole koskaan omistanut LJ/RJ, mutta kun muutkaan ei auta...


Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Tondza Näytä viesti
Tänään tutkin lisää tuota läjää ja laturi antoi 20v ulos, hiilet näköjään kuluneet kohdilleen paljonkos se kuuluu antaa suoraan laturin nokasta ? mutta mihinkään johtoon ei muualle tule kuin se 12v minulle ei vieläkään selvinnyt mihin se laturin johto ensimmäisenä tuosta laturilta lähtee.

http://www.autoshop101.com/forms/h8.pdf
näkyy olevan samppa79 setvinyt samanlaista ongelmaa jo 2005 tuolla motonetin saitilla
http://www.motonet.fi/phpBB/viewtopic.php?f=11&t=4351

voiko tuo laturi olla silti sökö vaikka antaa noin hyvin virtaa ulos? kuten tuolla mn saitilla jo mainittiin niin virta ei vaihtovirta laturissa kulje tuon jännitteen säätimen kautta, eli se laturin paksu johto menee melkosuoraan akulle mutta on liitetty tuohon jännitteen tasaajaan.

Edit http://koti.mbnet.fi/~starlet/kuvat/misc/IM000104.JPG
http://koti.mbnet.fi/~starlet/kuvat/misc/IM000107.JPG
Siis siinä laturin päässä olevan pultin alle tulevaan paksuhkoon johtoon pitää tulla aina n. 12v, sammuksissa, virta pois päältä, noin 12,5 taikka hivenen yli, käydessä 13,8V-15?V, sillä se latausvirtajohto menee akun + napaan ilman yhtään relettä/kytkintä, jos joku käsistään kätevä ei ole rakennellut esim. päävirtakytkimiä.... Oliko Läjän akun + kaapeleissa nuo johtosulakkeet, siis silikonipäällysteiset, noin 10cm pitkät jatkokappaleet liittimillä, mitkä palaa poikki, jos sattuu pahempi oikosulku?
Vastaa lainaten