Itsellä ollut tuollainen 2006 mallinen Commander 3,0 CRD Limited nyt vajaa 2,5 vuotta ja 80 tkm. Nyt mittarissa n. 150 tkm. Ihan luotettava auto on ollut. Vikoja on oikeastaan ollut vaan yksi rikkoutunut pakokaasun lämpötila-anturi. Käytöstä johtuvia vaihdettavia tai korjattavia juttuja on ollut yksi takapinionin stefa ja etujarrulevyt 100 tkm kohdalla. Takailmastoinnille menevä putki vuoti kylmäaineet pihalle jossain vaiheessa ja se piti korjata myös. Se putki luultavasti sai kipeää kun auto oli kerran hangessa muutaman tunnin mahastaan kiinni... Jaa niin, nyt on navigaattori jotenkin jumissa ja ilmoittaa aina vaan lataavansa. DVD, jossa kartat, ei myöskään suostu tulemaan ulos.
Tuohon moottoriin ja vaihteistoon pätee varmasti samat kuin Mersuissakin, joissa sama tekniikka. Jakovaihteisto tuossa Quadra-Drive II nelivedolla olevassa on NV 245. Suosittelen katsomaan tuollaisen Limited mallin, kun ainakin Suomeen tuoduissa niissä on ollut tuo nelivetosysteemi ja silloinhan joka tasauspyörästössä on lukotkin. Voimansiirto toimii mielestäni esim lumessa tosi hyvin ja tuo ei turhaan kuumentele jarruja sutimista estäessään. Tuossa aika kattavasti teknisiä tietoja Commanderista:
http://www.aro.fi/uutisarkisto/20060..._tekniikka.pdf
Kokonaisuudessaan olen autoon ollut tyytyväinen. Se tuli vielä mieleen, että katsastuksessa ei ole kertaakaan ollut mitään huomautettavaa.