Näytä yksittäinen viesti
  #5  
Vanha 17.06.2013, 08:54
Nerd-O Nerd-O ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 13.05.03
Sijainti: Kusinen pk-seutu
Viestit: 8.877
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja JiiPee Näytä viesti
Jaa että tieliikennemönkijällä saa vetää tiellä rekisteröimötöntä perävaunua? Vai luinko värin?
Tuohon liittyen näin kerran turun motarilla melko mielenkiintoisen yhdistelmän. Joku oli ostanut tuollaisen mönkkärin tukkikärryn ja veti sitä motarilla 120 vauhdilla Volvonsa perässä. Varmaan tosi hyvää tekee sen tukkikärryn renkaille kun ei ole ihan tuohon hommaan suunniteltu. Eikä varmasti ollut kovin laillinen kärryn veto kyseessä.

Lainaus:
Traktorin peräkärryssä ei yleensä ole ollut valmistenumeroa, paitsi ehkä ns. tehdastekoisissa. Mönkkärin peräkärryssä tuon dokumentin mukaan valmistenumero näköjään vaaditaan luokasta riippumatta, mutta rekisteröintivelvollisuutta ei kuitenkaan ole. Onkohan kaikissa Puuilojen ja vastaavien myymissä "tukki"kärryissä valmistenumero vai onko ne vain maastokäyttöön rajattuja?
Meillä ei ainakaan mökillä olevassa tukkikärryssä ole mitään valmistenumeroa. Enkä muista ostettiinko se puuilosta, mutta kuitenkin. Tuskin niihin mitään valmistenumeroa laitetaan. Äkkiä tekee itse sellaiset?
Vastaa lainaten