Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Rytari
tommosen vastauksen sain yhdeltä liikkeltä
__________________________________________________ _________________________
Nykyinen potkurinne on ilmeisesti alumiininen. Ilmoittamasi kierrosluku on
oikeastaan täydellinen ja osuu valmistajan suosittelemalle alueelle.
Mikäli nopeutta halutaan lisää sekä samalla pitoa niin oikeastaan paras
vaihtoehto on siirtyä joko komposiitti potkuriin tai teräspotkuriin.
Parhaimman suorituskyvyn saa teräksisellä ja tässä tapauksessa koko on 13
1/4 X 17. Potkurin hinta on 399,- euroa toimituskuluineen. Tämän avulla
nopeuden tulisi nousta niin matka kuin huippunopeudessa noin 2 - 3 solmua.
Toisena vaihtoehtona on komposiitti potkuri jolloin kokona on 13 X 17 XB
kustannukseltaan 169,- euroa toimituskuluineen. Tämän avulla vauhtia tulisi
saada 1-2 solmua lisää kaikilla osa-alueilla.
Teräksisen haittana on mahdollinen karille ajo ja sitä kautta korkeammat
korjauskustannukset. Komposiittipotkurin etuna taas puolestaan se että
keskiö sekä akselisto ei vaurioidu mahdollisen vahingon yhteydessä. Tällöin
tarvitsee vain vaihtaa uudet lavat.
Teräksinen on aina paras suorituskyvyltään mutta myös kallein. Komposiitti
taas hinta/laadultaan lyömättömin.
Alumiinista en suosittele sillä edes kokoa muuttamalla ei tässä tapauksessa
saada parempia tuloksia.
__________________________________________________ _________________________________
nykyinen tosiaan on alumiininen, ja ihan huvikseen ihan kokeilun vuoksi ei viittisi noita potkureita ostella, mutta tuntuis silti siltä että vähä enemmän kun toi pari solmua sais muuttua ja ittellä ei oikeastaa hajuakaan veneasioista.
|
Noita potkureita joskus tullut arvailtua, ja noilla sinun lähtötiedoilla, mitä eka viestissä esitit;
"hmm...
vene, ihan perämoottorilla... meneekö pilalle jos haluais sen vähän kulkevan enemmän ja ostais erilaisen potkurin.
nyt potkurina 13 1/4x 17 kaasu pohjassa koneesta 5800 rpm ja 29 solmua, kiihtyy hyvin ja nousee n.4000-4300rpm plaaniin kuormasta riippuen, pysyy vielä jollain 3500 rpm jos on vaan pari-kolme jamppaa kyydissä
kannattaisko ja kuinka paljon potkuria muuttaa? paljoko se vaikuttaa kulkuun ja mitä ominaisuuksia siinä menettää."
Siis kukaan itseään kunnioittava potkurimyyjä/laskija ei noilla tiedoilla ehdottele potkuria?
Siis tuon kauppiaan oletuksen, alumiinipotkurin ("vakio") lisäksi tiesi varmaan moottorin tyypin/tehon, ja varmaan jotain veneestäkin?
p.s noissa potkurikysymyksissä vain kaksi asiaa osapuilleen täsmällisesti tiedossa; voima tulee standardi tapista ja poistuu veteen, toki maksimihalkaisijakin on yleensä tiedossa.
Ammatikseen laskijoillekkin sattuu joskus virhearvauksia, vaikka käytössä kaikki mahdollinen tieto; yksi ht ei kerran halunnut lähteä liukuun bravo3:lla, vaikka yrittivät mitä; bravo 1, vai oliko peräti 2:nen, niin saivat tuohon mustaan turbodieseliin senverran kierroksia, että heräsi ja lähti liukuun.