Lainaus:
quote:
Mitäs jos perustettais OY? Voisin varmaankin meidän toimarin kanssa hoitaa juridiikan. Yksi osake oikeuttaa yhdellä autolla ajoon. Normaalit osakekaupan systeemit; osakkeita voi ostaa useampia jolloin ajo-oikeuden voi vuokrata. Lisäksi OY voi ottaa vieraita ajamaan korvausta vastaan, tulot ajoista samoin kuin hakkuista jne menee OY:n tilille, josta katetaan kustannukset (kiinteisövero, huoltokustannukset jne), loput jaetaan osinkoina.
Osakkeenhan voi maksaa suoraan tai ottaa pankista osaketta vastaan lainaa. 1000€ per osake ja 50 osakasta ostaisi 50.000€ läntin; yhden metsäisen 15ha dimen tilan sillä saisi, mutta tietty kannattaisi etsiä kallioinen ja soinen läntti jolla ei puilla olisi arvoa. Hyvässä metsässä käsittääkseni puut maksavat enemmän kuin maapohja, eli 50k€:llä pitäisi saada aika iso "huono" pläntti.
OY olisi myös sikäli hyvä, että omistajat osakkeen ostaessaan sitoutuisivat hankkeeseen automaattisesti; metsä olisi omaa eikä joltain vuokrattua, ja kuka nyt omia nurkkiaan tärvelee?
Pohditaans tätä, minusta ihan varteenotettava vaihtoehto!
--
Antti R.
1978 HJ-45LP
|
Eikös tässä voisi myös toimia niin että useampi ukko ostaa kimpassa osakkeen... muuten voi käydä niin että vain paksukukkaroiset pitävät hauskaa..????
4x4 Dodge Dakota 3.9 V6 +A500+New Process 231+limited slip