Syksyllä laitoin auton ja sen parikymmentä kävin läpi hl 10-25t€. Tooosi monessa ainakin alkavia kosteusvaurioita.
Niinku yllä mainittiin...
Kattele katon ja seinän rajat ettei ole tullut vesi sisään.
Suomen talvi kurittaa näitä rajusti ja talvisäilytys vanhemmissa korostuu. Olisi hyvä pitää katoksessa tai edes joskus siivota lumet katolta.
Uudenkin kamppeen saa muutamaan vuoteen pilalle tai vanhankin pysymään hyvänä. Riippuu niin pidosta.
Itte pidin korin kuntoa tekniikan edellä.
Ne alumiini-rima-liima-matto-styrox lootat on piruja korjattavia.
Lootan ja pannun vaihtaa joka jätkä....
Muista, että alusta näissä väsyy normipakua nopeammin kun päällä on kokoaika likimain maksimikantavuus.
Mun mielestä 200tkm on jo paljon campperille.
Koneista kävin varmaan kaikki vanhemmat läpi 2.8 JTD:hen saakka.
Ittelle valkkaantui vm 2005 pätkä 2.0JTD pannulla. Ei ole tykki mutta meno riittävää ja tosi hiljainen verrattuna näihin vanhempiin suoraruikkuihin kun on commonrail.
Vitosen välityksetkin merkkaa paljon. Tuossa mulla tiheä vitonen ja menee kohta paremmin sitä 80kmh kuin isompikoneiset harvalla vitosella.
Käytä aikaa myös sopivan pohjaratkaisun etsimiseen ja pidä pää kylmänä ettet ota heti sitä ensimmäistä.
Netissä myytävät kamppeet mun mielestä pääosin ylihinnoiteltuja. Aivan poskettomia hintoja pyytävät...
__________________
- eskimo kaenuusta
|