Tuo vanhempien käyttöönottopäivän merkkaamattomuus, 00.00.19xx on siitä hyvä, että on kohtuu helppo valita katsastus ajankohtaa. Vaihtaa vaan sopivaan kilpeen, (tosin helpottaa jos auton omassa historiassa on muita numeroita käytettävinä).
Muutamankin auton rekisteröinti katsastuksessa on ollut eri numeroihin päättyviä kilpiä tarjolla, ihan konttorin valmiissa eu-kilvissä.
Ja monesti noissa vanhemmissa harraste jenkeissä on ollut useita eri "omia" kilpiä tiedossa, niin yhteenkin sai alkuperäisistä numeroista valita 6 tai 9 loppuisen.
Valitsin 9, niin saa kesän jälkeen syksyllä hakea tuore leima talveksi seisomaan, niin saa keväällä taas alkaa vaan ajeleen rauhassa.
Ja oletuksena on, että syksyllä auto toimii paremmin (jarrut kunnossa, kesän aikana havaitut viat korjattu, talven aikana tehdyt muutokset ja remontit on kerinnyt kunnolla koe-ajaa, jne), kun koko kesä ollut ajossa, verrattuna siihen, että joutuis kevät-kesästä, seisotuksen jäljiltä käyttään.
Vaikka kyllähän vehkeet tulee aina pidettyä kunnossa.
Jos seisotuksen jälkeen joku paikka jumittaa, niin se korjataan.
jne.
Viimeksi muokannut Jeep-Ukko : 30.05.2013 20:29
Perustelu: kirotus vire
|