Näytä yksittäinen viesti
  #3  
Vanha 29.05.2013, 22:20
BJ-40/76 BJ-40/76 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 11.05.09
Sijainti: Oulu
Viestit: 5.055
Perusasetus

Huoltoliittimet:


Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja -MAKE- Näytä viesti
No mutta noita liittimiähän on kamala liuta erilaisia. Ei vaan oo tullut autoissa törmättyä muihin kuin 1/4" ja r134a malleihin.
Kyllä nuo R12 autoliittimet, mihin minä olen törmännyt, on kyllä suuruusluokkaa 12mm ja 10mm, jos joku haluaa tarkan ulkohalkaisijan, niin mersun ja toyotan liittimet löytyy pihasta. ja kaikki(?) r134a:n liitimet samanlaisia, ainakin lähellä tuota kuvan mitoitusta.

Onko tuo 1/4" ulkohalkaisijaltaan mikä? jossain kodin kylmälaitteissa oli muistaakseni noin 8mm ulkohalkaisijainen kierre.

Ja noihin R12 korvaaviin aineisiin: Mutu-teorioihin kannattaa suhtautua varauksella, nuo R12- järjestelmät toimii jonkin aikaa, ja tyydyttävästi mitä ihmeellisimmillä aineilla/sekoituksilla.
-> joku iso valmistaja kun lupaa, että yhteensopiva vanhoihin r12-järjestelmiin, ja vielä jos lupaa yhteensopivaksi öljyyn (mitä niissä sitten onkin?) niin sitä parempi.
Joku rajapyyki on öljyjen suhteen 70 luvun loppupuoli (muistaakseni)
Vastaa lainaten