Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja BJ-40/76
ja auton tarkempi tyyppi on?
jo tuohon aikaan oli viskolukitteisia keskilukkoja....
Ja oliko konttorin rullat minkätyyppiset? jopa 4- pyörä toimiset? ei varmaan.
Tuosta omasta hdj-80 vm 90 testattiin viimmeisessä katsastuksessa semmoisella dynolla, missä rullat pyöri vastakkaiseen suuntaan; mahtavasti hodari vaelteli laidasta laitaan, kun renkaita yksitellen testattiin!
(Minkälainenhan on tuo jarruvoima versus poljinvoima suhde, kun normaalit työkengät jalassa?)
-> en enää jätä auton avaimia tiskille, siis katsastusmies pakostakin tulee keskusteluetäisyydelle, koska nuo meikäläisen autot on pikkasen erikoisia jarrudynolla. alkaen uusimmasta; tuo hdj-80 vm.90 on normaalisti testattava, MB 124 4-matic -89 pitää asettaa huoltotilaan, ja bj-40 vm. 76 käsijarrua (-kardaani) ei testata dynolla.
p.s tuo vastakkain pyörivienrullien testi meni läpi; mutta 3kk myöhemmin jarrusatulat oli jumissa..... -> nyt mennään katsastukseen/jarrudynoon paremmin varustautuneena; halvempi/helpompi korjata asap.
|
mikäs se hodarista seuraava on. Sellane muovi kylkine oisko se sit 95 ruiseri.
Ja antiikin aikane penkki.