Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Timo_L
Mutta jos ei katsastus ole tietokannan mukaan voimassa niin ei kait siinä otteessakaan silloin voi näkyä oikea tieto? Toki jos se päivämäärä otteessa on oikea ja tietojärjestelmässä väärä, niin voi helpottaa tilannetta.
Joka tapauksessa on ihan käsittämätöntä, että kymmeniä miljoonia euroja maksanut järjestelmä on tällainen fiasko. Toivottavasti siitä PK- seudun muutaman sadan miljoonan arvoisesta potilastietokantahankkeesta ei ikinä tule mitään..
|
Sama Tieto Oyj näitä molempia rahastaa, eli on Trafin ja terveydenhuollon tietojärjestelmien takana. Molemmat enemmän tai vähemmän vituillaan ja kustannukset moninkertaisesti sen, mitä alkuperäinen tarjous oli. Nyt Tieto onkin jo ilmoittanut että se lopettaa sos.- ja terveysalalle törkeän kalliilla myymänsä surkean Effican ylläpidon ja haluaa myydä uuden "paremman"! Eli ensin tehdään ylihintaista paskaa ja sen jälkeen myydään parempi uudestaan samoille käyttäjille.