Näytä yksittäinen viesti
  #20  
Vanha 24.08.2004, 09:03
JiiPee JiiPee ei ole kirjautuneena
Moderator
 
Rekisteröitynyt: 13.08.03
Sijainti: Janakkala
Viestit: 6.393
Perusasetus

Lainaus:
quote:
Kaveri kerran suuressa viisaudessaa kuljetti kuplavolkkarissa nestetyppeä termoksessa (vajaa parisataa pakkasta), jossa irrallinen kansi. Arvatkaa kaatuiko? Paine nousee autossa aikas äkkiä.

Tapsa
Kyllä kaikki paineiset kaasut kannattaisi olla matkustamon ulkopuolella, jos vain suinkin mahdollista. Jos auto vaikka kaatuu ja hiilipullon venttiili joutuu nestepuolelle, tulee tavara ulos nestemäisenä. Ei tarvita kuin sopiva vuoto venttiiliin/mittareihin tai matkustamon puolen letkuihin samassa rytäkässä niin "mukavat" paleltumat on aika todennäköiset.

Tuosta kuplan paineistuksesta on ikävät kokemukset, kun olin pikkupoikana tätini kuplan kyydissä. Hänellä oli tapana aina tempaista ovi kunnon paukulla kiinni. Kupla mokoma oli niin tiivis, että kyllä tuntui korvissa ilkeältä jokainen oven sulkeminen. Mahtoikohan siinä olla poistoilmakanavia ollenkaan tai sitten olivat tukossa.


Vastaa lainaten