![]() |
miten hj61 keppi irti?
miten hemputissa tuo keppi lähtee irti? siis päävaihteiston vaihdekeppi laatikosta?
kun laatikon laskin alas mutta kepin kanssa ei mahdu rungon alta lattialle. |
Lainaus:
|
Lainaus:
|
Saa, teet vaa saman toisin päin... :)
|
2 ruuvimeisseliä, ja painat keppiä alaspäin esim. rintalastalla ja käännät sitä peltihärpäkkää noilla meisseleillä keppiä vasten vääntäen noin 15 astetta ja nostat pois. (suuntaa en muista:confused:)
Jos saanut likaa tms. niin helpottaa, jos varovasti koputat pikkuisen tuota peltikuppia alaspäin. Ja tosiaan menee paikalleen helposti, jos kolhimaton ja puhdas, niin pelkästään peukaloilla kääntämällä...... Kun olet tehnyt tuon homman muutaman kerran, niin kepin vaihto 15 sekuntin homma, kun kumit ei ole haitolla..... p.s on taito-, ei voimalaji. |
Jos ne pikkuset tapit siinä vaiheiston kuoriosassa on uponneet syvälle sinne lukituspeltiin, niin saattaa vaatia hieman enemmän väkivaltaa kepin irroitus. Mulla on ehjiä vaihteiston kansia ja keppejä ehjällä lukitusosalla edullisesti, jos tulee tarvetta.
|
olipas se hieno systeemi :) oli kyllä melkosen hankala rasvasilla käsillä.
nooh nyt on oikein työkalu siihen hommaan :D http://i9.aijaa.com/b/00501/10465308.jpg |
Sivu luotu: 22:42 (GMT +2). |