![]() |
Patrol 160 3-paikkaiseksi
Onnistuuko kyseinen muutos? Kyseessä on vuoden 1988 2-paikkainen huoltoauto ja olisi tarvetta saada yksi lisäpaikka eteen.
|
Tuollanen löyty Finlexin sivuilta:Huoltoauto
1. Huoltoauto on ajoneuvojen ja koneiden huoltoon sekä korjausmiehistön ja välineiden kuljetukseen tarkoitettu, tarvittavin työkaluin ja laittein varustettu N-luokan auto, jossa on tilaa enintään kahdelle henkilölle kuljettajan vieressä. 2. Huoltoauto on myös valtion, valtion liikelaitoksen, sähkö-, lämpö-, tele-, kaasu- taikka vesilaitoksen tai kunnan omistama tien, kadun, radan ja ratakaluston tai sähkö-, lämpö-, tele-, kaasu- ja vesilaitosten verkon ja laitteiden tai puolustusvoimien sotavarustuksen huoltoon sekä korjausmiehistön ja välineiden kuljetukseen tarkoitettu, tarvittavin työkaluin ja laittein varustettu M1-luokan auto, jossa on istuimet kuljettajan lisäksi enintään kahdeksalle henkilölle. Ja tuossa linkki vielä samalle sivulle:http://www.finlex.fi/fi/laki/alkup/1992/19921256 Eli tuon mukaan senkun laittaa "tuplapenkin" ja jatkaa ajelua. Tai sitten tulostaa tuon ja käy muutoskatsastamassa jos siltä tuntuu. |
minulla on 89 vuoden patu kolmelle rekisteröity. sääntö on myös se mitta ratinkeskiöstä apparin lasiin muistaakseni
|
Joo. Oli siellä vielä tuollanen kohta:Matkustajien tilat N-luokan auton ohjaamossa
1. N-luokan auton ohjaamossa katsotaan olevan kuljettajan lisäksi tilaa kahdelle henkilölle, jos etäisyys ohjausakselin jatkeelta istuimen keskiviivaa pitkin oikeaan etuoveen tai seinään on vähintään 1100 mm. 2. Koulukuorma-auton ohjaamon saa varustaa varsinaisten istuinten taakse sijoitetuilla lisäistuimilla enintään neljän oppilaan kuljetusta varten. Istumapaikkojen mitoitus saa poiketa 61 §:n säännöksistä. Mulla ainakin riittää tuo 1100mm. Mittasin 1110mm ratin keskeltä ovipahviin. |
kas eipä käyny ees mielessä että voi olla kolme paikkaa. pitääpä laittaa itekkin korvan taakse ja mahdollisesti laitella esim. hj:n jakkara...
|
Miul on takapotku ransportterin tuplapenkki vieressä. Ja ei todellakaan mahu kolmee aikuista, penskat kylläkin.
|
varmaan samaa luokkaa kun itellä oli b2000 takatuuppari mazda ja auto oli papereissa 3 hengen paku. :D minun ja ja emännän väliin meni just ja just 3 vuotias veljenpoika. vaihtoehtoisesti 1 kpl kauppakasseja. ja kaiken lisäksi lyhyellä hytillä :D oli siinä turvavyötkin.
|
Lainaus:
|
Yhden 160 korisen ja 2 GR,ää olen katsastanu 3 paikkaseks mut gr on ahdas ku vaihde kepakko on niin takana.Mut juurikin lapselle sopiva ja lain puitteissa.
|
Sumpe tais vissiin laittaa penkin jostain scudosta hanttareille ??
|
1 Liiteet
Lainaus:
|
Lainaus:
|
Itsellä on 1G pätkä Pajero 3-paikkaisena pakuna. Transportterin penkin laitoin.
Vaatimuksina oli: Hallintalaitteet käytettävissä, ratin keskeltä penkin keskilinjaa pitkin mitaten 110cm vänkärin oveen, istumapaikan leveys 40cm/hlö, penkki ja vyöt asianmukaisesti kiinnitettynä. |
Lainaus:
|
Ei sitä 110 senttiä ovenkahvan tasalta mitata, vai tuleeko se 40 senttiä per paikka vastaan ?
|
Mulla on kans -88 pätkä kolmipaikkaisena, lisää auton käytettävyyttä perheellisellä ratkaisevasti tuo kolmas paikka, kolmea aikuista ei sovi mutta lapset sopii hienosti. Penkki tukevasti kiinni, lannevyö keskimmäiselle ja eikun konttorille.
Muuten oikein mukava harraste käyttis mutta nykyään vaan kallis pitää tuokin:( |
Sivu luotu: 23:02 (GMT +2). |