![]() |
Mikä kone ja renkaat Suzukiin
Hankin itelle pääsiäs lahjaksi pitkän Suzuki 413 projektin.(Vielä kiitos Ville K.) Ja aikomus olisi laittaa siihen jollakin aikavälillä automaatti laatikko. Mutta ongelmana on löytää 1.3- 1.6 litraista automaatilla varustettua takapotku vempelettä elinten luovuttajaksi. Kun paras tapaus olisi sellainen, jossa moottori/laatikko yhdistelmä olis samasta autosta laatikon ohjauksen takia. 2-litraisia löytyy jo Volvolta, Mersulta ym ym.
Siispä kysynkin, että miten isoja koneita olette laittaneet Suskaan ihan siis laillisesti? Ja jos olette saanut "yli kokoisia" koneita läpi katsastuksesta niin millä perusteilla ? Sit saako millään ilveellä katsastettua 31" renkailla ? Vissiin ainakin 235/75 saa otteeseen muutos katsastuksella kun alkuperäinen koko on 195R15 ? Yritin haulla etsiä em. juttuja, mutta ei meinaa ilta riittää siihen. Joten jos löytyisi valaisua näille jutuille niin olis kiva juttu. |
Moottoritehoa saa kasvattaa 20 %, eli tuosta voi laskea sopivia isompia moottoreita. Yhden tutun autossa oli muistaakseni Fordin 1,6 litranen kone + automaatti perässä.
235/75-15 on suurin katsastettavissa oleva rengaskoko. |
Suikkaa on tehty 1,9 dieselillä muistaakseni ja siihen 25% lisää. taitaa tulla teho ja paino kyllä vastaan. 31 saa leimattua renkaiksi
|
Lainaus:
|
Missä saa katsastettua 235/75-15 jos rekkarissa on 195r15 ? Vien oman suikan samalle konttorille. Omassa oli katsastuksessa 30/9.5-15 ja vaihattivat toiset renkaat alle.
|
kaveri osti viime kesänä suzukin ja myyjä leimas siihen 31 ennen myyntiä..
|
Virallisesti suurin sallittu koko on 235/75 15. Jos joku on saanut 31" leimaan, niin olkoon onnellinen siitä, ja jättäköön täällä palstalla huutelemisen sikseen.
Seuraamukset asian tiimoilta on jo useampaan kertaan nähty... |
Lainaus:
|
Olen kuullut että 235/75-15 Insa Special Track olisi todellisuudessa lähellä 31" kokoa, pitäneekö paikkansa ?
Ja kun olen pähkäillyt näitä rengas kuvioita niin tuli mieleen että mikä on em. Insan ja Fedima Siroccon ero ? No nimi tietysti, mutta...ettei vain tule samasta tehtaasta... |
Ainakin mulla kun on yhdet 31 insat ja yhdet 31 fedimat niin kokoero on huomattava insa turbon hyväksi.
|
Tuo rengas asia on nyt selvä, pitänee tyytyä 235:siin.
Mutta moottori puoli, eli miten isolla koneella olette saanut katsastettua 413:sen ? |
Tarkat rajat suikan max. moottorille on 2.38L tilavuutta ja 76.8hv tehoa.
noiden sisällä kun pysyy niin hyvä. Tietysti pitää muistaa moottorin paino, ettei tule akselimassat vastaan. |
Lainaus:
|
Lainaus:
No saattaa siinä painot tulla vastaan ja eikä ne tilatkaan niin ruhtinaalliset ole. Mutta Mersun tekniikka kyllä kiva olis Suskassa..... |
1.9 dieseli vertailu vertailumoottoriksi + 25% = 2.38125
Mallisarja tehokkain 64hv + 20% = 76.8 Ja eikös sinne alle vois työntää kantavuudeltaan kookkaammat aleksit ? http://forums.offipalsta.com/picture...ictureid=31378 |
Lainaus:
|
Tosta rengas asiasta vielä. Itsellä lukee otteessa 185R15, eikä sillä merkinnällä saanut lupia edes 235/75. Miks joillain on sitte merkitty 195R15 ?
|
se isoin mikä joillain on ni riittää vertailu renkaaks
|
Milläs mä sen inssille vakuutan et joillain on tällänen merkintä? Yritin kertoa sille kyllä et tiedän näiden renkaiden sopivan muutokseen, mut se ei keksiny mitään laillista keinoa merkitä niitä otteeseen. Pitääks sille toimittaa jotain todistusaineistoa et olis mahdollista?
|
Lainaus:
|
Lainaus:
|
Olen kyllä vähän sitä mieltä että 1.9 diesel kone ei käy verrokkimoottorina bensakoneille, joten taitaa olla turha haaveilla isoista bensamoottoreista....:rolleyes:
Ja tuo järeämpien akselien vaihtaminenhan VÄHENTÄÄ kantavuutta entisestään, eikä suinkaan lisää sitä, vaikka niin voisi kuvitella. |
Lainaus:
Selvisi senverran et kaverin 413 on merkattu isommilla renkailla ja mun on samurai niin siin on pienemmät renkaat otteessa. Soittelen huomenna maahantuojalle et mitä ne kommentoi ja täytyy kysyä konttorilta et vaikuttaisko toisen suzukin ote asiaan. On nää suomen pykäläkoukerot vaan niin mukavia ja mielenkiintoisia. :rolleyes: |
Lainaus:
Ajat Holman konttorille lahteen, niin ei tarvitse kinastella turhaan tietämättömien katsastusmiesten kanssa;) |
Lainaus:
Onkohan tässä asiassa tulkinta eroja eri asemilla? Taas tarttis huutaa Matti apuun. :) |
Sivu luotu: 00:31 (GMT +2). |