Offipalsta.COM

Offipalsta.COM (https://forums.offipalsta.com/index.php)
-   Chit-Chat (https://forums.offipalsta.com/forumdisplay.php?f=172)
-   -   Mitä tehdä kun juominen käy veriin (https://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=95280)

skg 17.03.2012 18:47

Mitä tehdä kun juominen käy veriin
 
No käykös teille koskaan sillain, että juominen käy ns. veriin. Menee koko hienoksi ajateltu viikonloppu pipariksi kun perjantaina aloteltu hillitty röpöttely ei lopukkaan iltaan vaan sen on pakko jatkua lauantainta ja sitten ei tallissa oikein tule mistään mitään ?

http://www.superalko.ee/images-shop/...ina4x50pet.jpg

Repro 17.03.2012 18:50

Minkä tähden?
No yhen tähden!

smgt 17.03.2012 19:26

jos virta vie niin pitää nauttia.
hyvää ajan viihdetta tallissa pölkyllä istuskellessa on soitella kavereilla tai jopa pomolle jos joku pikku asia on jääny vituttamaan töissä viikolla.

Samsonite 17.03.2012 19:55

Aika oudolta tuntuu että noin vois käydä. Ja vielä kera viinan Jalon ? Huh huh...

Hienoin viikonloppuhan se on kun Jallu käy veriiin ja pyydykseen eli talliin pääsee karkaamaan het aamupäivällä. Tulokset tosin heikkenee jo alkuillasta siinä tapauksessa....paitti saumat....:D:D

Arska-tehtaalta 17.03.2012 20:16

Harmi että talli on nykyään viiden kilsan päässä, ennen tuli tallilla motivoitua itteensä alkoholilla :D

Jopa siivoominen ja muut vittumaiset hommat luisti mukavammin :D:D:D

Samsonite 17.03.2012 21:04

Viikolla tulee touhuttua samoissa tiloissa ilman Jallua (myös siivottua) niin viikonloppuna voi ottaa rennosti. Paitti jos on töillä kiire, sit tehään vaikka yöllä.

Niin kodinhoitohuoneesta kun menee pannuhuoneeseen ja aukasee oven niin on saapunut talliin. :D

Turbo Isuzu 17.03.2012 23:10

JALLUA PILOILLAAN!!:o

No en tiiä kait on ns. veriin käyny, nimimerkillä yli 7kk tullu aika tarkkaan päivittäin vejettyä kohtuu pöröt.

Vielä jois yhen lapparin ja sitten pötkölleen. :D

Jari 18.03.2012 08:42

Kun ittestä rupes tuntuun että on liian paljon ajo kunnottomassa tilassa, jätin kokonaan pois. ainakin toistaiseksi.

Ja hyvin on pärjännyt, ei tunnu olevan ollenkaan välttämätöntä, ja paljon paremmin saa kaikkea aikaan.

Offipiru 18.03.2012 08:59

Jallun pihtaaja!

skg 18.03.2012 09:42

:)

No nyt on nukuttu kuin pieni murmeli, korkki on kiinni ja pysyy ja nyt sitten sinne talliin. Paistaa tuo aurikokin niin somasti.

smgt 18.03.2012 09:56

on nukuttu on... mutta melkeen 2 promillee mittari huutaa niin ei pääse hallille. uudestaanko tässä juomaan pitää ruveta

Heguli 18.03.2012 10:05

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja skg (Viesti 863195)
:)

No nyt on nukuttu kuin pieni murmeli, korkki on kiinni ja pysyy ja nyt sitten sinne talliin. Paistaa tuo aurikokin niin somasti.

Juuri näin !

On pirun kiva herätä, kun ei ole pää kipeä, kissa ei ole käynyt yöllä kuseksimassa suuhun, muistaa mitä eilen tuli tehtyä ja sanottua, ei meinaa eiliset makkaraperunat tulla ylös jne.

Elämä selvin päin on triplasti mukavampaa kuin jatkuva viinan kanssa läträäminen. Mutta jokainen menee tyylillään.

pastirolli 18.03.2012 10:23

Eipä ole tarvinnut enää hetkeen olla viinapirun talutushihnassa. Yli kaksi vuotta täysin tipattomalla eikä tee mieli juopotella. Aina on huvittanut itkeminen hintavista varaosista, veroista ja polttoaineista ja samalla vedetään kaksin käsin kaljaa naamariin. ;)

santikko 18.03.2012 10:36

useempi vuosi tullu oltua vähällä viinalla, eli noin kerran kahdessa kuukaudessa ehkä keskimäärin otan pienet. ja se tarkottaa yhden illan pämppäämistä. ennen tuli otettua viikonloput läpeen ja ehkä viikollakin hiukan, ei tee mieli palata siihen aikaan. viikonloput olen muutenkin ainoastaan kotona niin kyllä se vaan mukava on herätä ilman krapulaa. aamusta asti saa touhata eikä kroppa laita hanttiin :) suosittelen.

Samsonite 18.03.2012 13:08

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja skg (Viesti 863195)
:)

No nyt on nukuttu kuin pieni murmeli, korkki on kiinni ja pysyy ja nyt sitten sinne talliin. Paistaa tuo aurikokin niin somasti.

Paisto niin mukavasti että hurautin Tatsunin tallista pihalle ja nostin pukkien nokkaan aurinkoa saamaan.

Mukavasti kun osaa napanteria ottaa niin ei koske eikä vaimalla ja piäsee ajoissa pahnoista ylös.:)

nyyperi 18.03.2012 20:24

Mä huomasin viime kesänä että veneilemässä ollessa rupes välillä olemaan kiire rantaan, eli purjeet alas ja mootori tulille. Siis että voi ruveta tissuttelemaan. Oon ollu viinalakossa ennekin, mutta nyt en tiiä millon tän tipattoman lopetan? Oon oppinut jo nauttimaan elämästä ilman viinaa, tosin asiaa helpottaa että jouduin lääkekuurille jonka kanssa ei juomista oikein suositella, ja saattaa olla, jopa todennäköstä et näiden kanssa menee loppu elämä.
Kuka ju, se juo. Mutta mulle ei enää maistu, eikä viina tuo mitään lisäarvoa mihinkään mitä teen, eikä enää jää viinan takia tekemättä kivat hommat, ja voi olla lasten ja vaimon kaa ihan reilusti, eikä tartte pelätä et tekis vahingossa jotain kamalaa viinan takia.
Kauhulla muistelen mitä sitä on tullukaan humaluspäissä tehtyä. Ei voi tarkemmin kertoa ku on laittomuuksista kyse, mut olen kuullu et joku on jossain kyydinny lapsia humalassa mönkijällä, tai kelkalla...

pee 18.03.2012 20:28

welho kysyy, edellistä mukaellen:

- mitä saa enemmän / helpommin / paremmin kännissä ???

Yölento 18.03.2012 20:33

1 ilta 2 kertaa vuoteen, viikonlopputyö on hyvä keino pysyä poissa muusta pahanteosta. :rolleyes:

H_Nietu 18.03.2012 21:39

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja Arska-tehtaalta (Viesti 863048)
Harmi että talli on nykyään viiden kilsan päässä, ennen tuli tallilla motivoitua itteensä alkoholilla :D

Jopa siivoominen ja muut vittumaiset hommat luisti mukavammin :D:D:D

Onnex talli on samassa rakennuksessa :D
Voi vaikka kontata talliin tai sieltä takaisin :D
Se on eri asia mitä siellä hönössä saa aikaiseksi :D
Eikös se ihminen ole nousussa luovimmillaan :D
ja krapulassa tehokkaimmillaan :D
nimimerkillä kohtuukäyttäjä :D

Arska-tehtaalta 18.03.2012 22:05

No joo, ei siellä tallilla paria olutta enempää voinut nautiskella.

Kohtuukäyttö on hyvä hallita ;)

H_Nietu 18.03.2012 22:29

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja Arska-tehtaalta (Viesti 863450)
Kohtuukäyttö on hyvä hallita ;)

Toisinaan pysyy hanskassa, toisinaan lähtee lapasesta eli kääntyy kännin puolelle :D
Riippuu tilanteesta ja seurasta :D
Onnex on vielä jotain harkintakykyä tallella :D

H_Nietu 18.03.2012 23:14

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja pee (Viesti 863388)
welho kysyy, edellistä mukaellen:

- mitä saa enemmän / helpommin / paremmin kännissä ???

Joku voi vastata seuraavasti.
Tässä pahimmat:
- Kuoleman.
- Rahan menetystä.
- Ajantajun menetystä.
- Terveyden menetystä.

Lievempää:
- Seuraavan päivän ravistelua.

Nuoruuden huumassa:
- Hyvää oloa ja meinikiä tyylillä römpsä auki ja nyörit levälleen.

Omalta osalta vastaan:
Kohtuu käyttö kunniaan :D

ps.
Taksi paremmat tipit kun kerrain kysyit. :D
Hups. Meniks tää jotenkin väärin? :D

Heguli 19.03.2012 13:16

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja pee (Viesti 863388)
welho kysyy, edellistä mukaellen:

- mitä saa enemmän / helpommin / paremmin kännissä ???

Turpaansa nakkikioskin jonossa :D:D

smgt 19.03.2012 14:33

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja Heguli (Viesti 863552)
Turpaansa nakkikioskin jonossa :D:D

onneks ei kaikilla ole näin :D

Reetu 19.03.2012 15:15

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja pee (Viesti 863388)
welho kysyy, edellistä mukaellen:

- mitä saa enemmän / helpommin / paremmin kännissä ???

Nukuttua...


Sivu luotu: 15:28 (GMT +2).