![]() |
HJ60 nelveto kysymys?
Elikkäs eilen tosa siirsin hoikkaa nii peruutin perän lumikasaan ja siihenhän se toppas takarenkaat ilmasa. Nooh neliveto päälle ja ykkönen silmään ja katos p*****e oon penkasa vieläki. Siis onko nelivedosa jotain häikkää ku ei ilmeisemmin vetäny eestä? Sit kävin vääntään napalukot päälle ja soronoo lähti ku tyhjää. Takalukkojahan tossa ei oo? Ja tuskin kitkalukkoakaan? Vm -81. Muutama viikko sitte ajelin vähä sillä nii kyllä se eestäki veti ilman lukkoja ku nelipyöräluisusa mentiin.
|
Ja taas mennään.
NAPAlukot kytkee vetarin napaan, eli NAPAlukot auki etupää ei vedä, ei vaikka mentäisi luisussa. Eli, autossasi ei ole mitään vikaa.:D HJ:n tasauspyörästöjen lukoista en osaa sanoa. |
Lainaus:
|
Lainaus:
|
Kuten edellä esitetty, napalukko kytkee vetarin napaan. Eli ihan sama, vaikka kardaani pyörittää etumurikkaa ja vetareita, jos napalukko on auki->voima ei siirry renkaalle.
Ja Superselectille, todellakin pitäisi! Mitsumiehille löytyy hyvä totuusnelivedosta.com, mutta nämä muut...:D |
Asia ananas!
|
Varmaan suurin syy tälle väärinkäsitykselle on se, että joku neropatti rupes aikanaan puhumaan free wheel hubista napalukkona, eikä esim. vapaanapana.
|
Lainaus:
|
Lainaus:
|
Sivu luotu: 19:24 (GMT +2). |