Offipalsta.COM

Offipalsta.COM (https://forums.offipalsta.com/index.php)
-   Chit-Chat (https://forums.offipalsta.com/forumdisplay.php?f=172)
-   -   Lada 1200l Nivan tekniikalla? (https://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=90925)

Korpikumpu 18.11.2011 15:34

Lada 1200l Nivan tekniikalla?
 
Tuli sellanen hölömö ajatus mieleen, että onkohan kukaan tehny kanttiladasta nelikkoa? :D Ei siis mitenkään offroadmeiningillä, mutta ihan perus nelikkoa talven liukkaille. Vois olla ihan kiva kikotin. Mahtaakohan moista edes onnistua katsastamaan?

Mietin, että jos Nivan tekniikka vaikka. Tuolla 1200 koneella vaihdelaatikot ja jakikset yms Nivasta? Onnistukohan tuo ollenkaan?

Ja älkää nyt saatana heti ampuko alas kun iltahämärän sorsaa. Eihän sitä koskaan tiedä :P Oli vaan ajatuksena niin huvittava.

tonikki 18.11.2011 15:58

Saisko ton tonnikakssatasen kopan nakattua Nivan rungolle? Noin varmaan helpoin onnistuisi.
Tosin en tiedä sitten kumpi se olisi virallisesti, Niva vai 1200 Lada. :D

patroltd 18.11.2011 16:24

1200 koppa, nivan laatikot, nivan akselit, fiatin twincam+ turbo niin johan ois sleeperi talvella:D

Punanenä 18.11.2011 16:34

http://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=42200

Tuosta on nippu videoita juutuubissakin:)

Auto on vieläkin olemassa moottorivikaisena kaverilla...

Krisse 18.11.2011 19:21

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja tonikki (Viesti 820311)
Saisko ton tonnikakssatasen kopan nakattua Nivan rungolle?

Ei Nivassa oo runkoa :-)

Nivan etuakselistorakenne on kyllä sitä luokka että etuakseli kannattaisi varmaan ottaa jostain muusta vehkeestä jos tollaiseen rupeaisi.

Ja mitä tulee katsastukseen niin foorumeilta luulen oppineeni ettei vetotavan muutokset enää onnistu?

Reetu 18.11.2011 19:28

Joutus hommaa toisen 1200 zigulin leima-autoks. :D

Punanenä 18.11.2011 19:31

Nivan etuakselirakenne ei missään nimessä ole heikko,:confused:

Bj Andy 18.11.2011 21:10

Joskus muinoin oli jossain lehessä kuva ja juttu jostain välikoppa tms. escortista jossa oli muistaakseni roverin kasi,nivan jakoloota ja etuakseli.

Oli vielä niin siisti toteutus ettei siitä heti hoksannu että mikä tässä on meininki...

Joku varmaan osaisi googlettaa ko vehkeen.

Vaan mitä jos siihen ottaisi tekniikka aihioksi jonkun subaru justyn tms. pikku nelikon ??? oisi varmaan helpompi saada sopimaan palat kohilleen. Taikka tercelin???

Krisse 19.11.2011 00:42

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja Punanenä (Viesti 820376)
Nivan etuakselirakenne ei missään nimessä ole heikko,:confused:

No meinasinkin lähinnä sitä rakennetta siltä kantilta että jos alkaisi Nivan tekniikkaa siirtämään johonkin toiseen autoon niin joku jäykkä akseli olisi 'ehkä' yksinkertaisempi sovitus :-)

Patu925 19.11.2011 12:38

Alkuperäiseen kysymykseen vastauksia eli ei ole mikään mahdottomuus...

Käyttäisin Nivan etupalkkia + pyöränripustusta, kyllä se sinne sopii kun vähän survoo... Alkuperäinen raideleveys on 1345 ja nivassa 1430 joten pieni kavennustehtävä on edessä.
Huomioi myös vanteiden et eli nivassa +58 ja takaveto luokkaa +30.
Ohjausvarret pitäs sattuu kohtuu nätisti kun ovat hyvin pitkälti samanlaiset...

Murroksen kulmat ei ole lyhyemmistä vetareista huolimatta ole ongelma jos et tee semmoista joustohirmuu...

Voimansiirto on Nivassa muutenkin noin 10 cm apukuskinpuolella eli kardaanitunnelin levitys pitää kattoo tarkkaan että sopii apukuskin penkki paikoilleen... Se jakolaatikon tilatarve on sen verran reilu... Etukardaani haluaa myös oman osansa.

Sekin on makuasia että korottaako konepeltii vai maavaraa kun kone+ etuperä paketti on +15cm korkeempi kuin pelkkä kone. Minusta jotenkin muokkaisi konepeltii siististi ja tavottaisi pitää auton vakiokorkoisena...

Loppuun ei mikään paskempi ajatus tehdä noinpäin välillä kulkinetta, Pikkuisen kun ajatusta viilaa niin tehtävissä se on... Elä vaan sorru noihin niin nähtyihin peltisilppuvirityksiin...

Bj Andy 19.11.2011 14:04

Oisi kyllä niiiiin makea sleepperi ettei mitää järkeä. Olisi niinku 410 mossen ysäri tai kasari versio...

Ja juurikin niin että vain sen verran korkeempi kuin nelivetoisuus vaatii ja sittenkin vain keulasta. Tulee semmoinen sopivan uhmakas ilme...

Korpikumpu 19.11.2011 19:47

Omissa ajatuksissani himoitsin jotain sleeperhenkistä kulkinetta, millä voi vittuillessaan jättää nuita muita jalkoihinsa :D

Mitenkähän Justyn tekniikka istuis tuohon. Saisi halvallakin. Isompi kone vaan tilalle sitten. Naapurissa olis toimiva fiatin twincami, joka istuu suoraan tuohon. Hohhii :D

Tuo aikaisemmin nähny metsämörkö olisi ihan hauska, mutta ite haluaisin sellasen katukulkineen joka näyttää normaalilta henkilöautolta.

Olis kohta aika vaihtaa tuo Imprezakin toiseen kulkineeseen, niin siitähän jäisi kanssa kalustoa, kun ei tuosta myydessä paljon saa :D

Rompe 20.11.2011 21:44

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja Bj Andy (Viesti 820422)
Joskus muinoin oli jossain lehessä kuva ja juttu jostain välikoppa tms. escortista jossa oli muistaakseni roverin kasi,nivan jakoloota ja etuakseli.

Oli vielä niin siisti toteutus ettei siitä heti hoksannu että mikä tässä on meininki...

Joku varmaan osaisi googlettaa ko vehkeen.

Vaan mitä jos siihen ottaisi tekniikka aihioksi jonkun subaru justyn tms. pikku nelikon ??? oisi varmaan helpompi saada sopimaan palat kohilleen. Taikka tercelin???

Tollases lehdes oli juttu

http://www.spinneri.fi/2004/12/spinneri-magazine-62004/

"Auton voimansiirtoon ja alustaan on käytetty lähinnä Ladan ja Fordin osia. Edessä joustintuet, kallistuksenvaimennin, alatukivarret ja jarrut ovat nelivetoisesta Sierrasta. Jakovaihteisto ja etunivelakselit ovat Ladasta. Takana on alkuperäinen vetoakseli, jarrut on vaihdettu Sierran levyjarruihin."

sisua45 20.11.2011 22:16

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja Korpikumpu (Viesti 820723)
Mitenkähän Justyn tekniikka istuis tuohon. Saisi halvallakin. Isompi kone vaan tilalle sitten. Naapurissa olis toimiva fiatin twincami, joka istuu suoraan tuohon. Hohhii :D

Eikös justyssa ole kone poikittain nokalla? Semmonen tekniikka on vaikeempi laittaa pitkittäis koneisen auton pannuhuoneeseen.

Viipo 21.11.2011 07:21

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja sisua45 (Viesti 821153)
Eikös justyssa ole kone poikittain nokalla? Semmonen tekniikka on vaikeempi laittaa pitkittäis koneisen auton pannuhuoneeseen.

Mut ei se paljon tilaakaan vie. Voihan se vaatia hieman muokkaamista, mutta väittäsin olevan toteutettavissa.
Ongelmat, mitä mieleen tulee, johtuu lähinnä etuakselin sijainnista. Subarussa liki koko tekniikka tulee etuakselin etupuolelle, kun ladassa taas eturenkaat on melko etulaidassa.


Sivu luotu: 04:21 (GMT +2).