![]() |
Lj akseli + ifs navat
Eli tarkoitus olisi levittää lj 70 etuakselia ja nopealla haulla löytyi että "laita ifs navat levittää 6cm... " Miten satuloiden kiinnitys on toteutettu näissä modauksissa? Muuta huomioon otettavaa?
|
Laita 25, 32 tai 38 mm levittävät spacerit niin pääset helpoimmalla. Niitä löytyy http://www.offroadtarvike.fi/verkkok...egory/152/163/
|
Tarvii 19mm:n levityspalan navan ja jarrulevyn väliin, satula käy entiselle paikalleen. Tosin käytettävä hj:n tai ifs:n jarrusatulaa, ja luonnollisesti ifs:n jarrulevyä. Luulisin.
|
spacerit on viimeinen vaihtoehto.. Toki eteen -44 vanteet ja maltilliset spacerit ja taakse -20 vanteet.. Mukavampi olisi vaan saada akselit suoraan yhtä leveiksi.
|
vaida siihen hj akselit
|
Lainaus:
Kiitos hyvästä neuvosta.... :rolleyes: |
ööö... saman asianhan se ajaa spaceri??? ei se olkalaakerin paikka muutu laittoi siihen sitten minkätahansa navan.....
|
Lainaus:
|
Ja ifs + lj romut löytyy kummatkin jo.
|
Pointti.
Läjässähän taitaa olla 0 offset vakiona,ja jos käytetään 10" vannetta ni -44 et on hyvä. Jos haluut -20etn ni sit8" vanne. Eihän nyt pääse käymään niin et ensin levittää sieltä sun täältä ja sit rengas ottaa kiinni raidetangon päähän ja joutuu laittaa kuitenki -44 vanteet? Riippuu nyt tietysti kuinka paljon tarvii levittää mut kilpien välissä pitäminen rajottaa tota levittämistä niin paljon et jos sul on 10" vanne ja -44et ni kuinka paljon levennys varaa on? Koppaa ei mun tietääkseen saa levittää ku sen 10cm oli akseli mikä hyvänsä. Eikä hyvä homma oo sekään et sul takana eri et ku edessä,ei pysty vaihtaan edestä taakse ja varapyöräki pitää olla sit levittävämmäl offsetil. Mitä oikeestaan haetaa tolla? paljos leveys eroo on läjän etuakselilla ja hilux 110 taka-akselilla?
|
Lainaus:
Juu eli eroa on noin 6cm? nopealla mittauksella. Juurikin haen pointtia että voin käyttää olemassa olevia -20 10" vanteita mitkä hilun alla oli jo ( toki sarja -44 vanteita löytyy myös ) eikä tarvi leikkiä eri et.eillä edessä ja takana. edessähän ei läjän akselin kanssa pyöri -20 10" vanne. Eli edelleen haun tuloksella löysin vastuksen käyttää ljn akselin kanssa ifs napoja että saadaan akselit liki saman levysiksi. Tällöin voin siis käyttää samoja vanteita edessa ja takana ja raideleveys pysyy samana. Näin ollen ei tarvi tuupata 30mm spacereita puolellensa mikä ei ainakaan leimalla käy. |
Kokeile.
Eihän tos sit oo muuta vaihtoehtoo ku kokeilla niit IFS napoja tai laittaa se spaceri levyn ja navan välii et ei katsuri hoksaa,ja älä helevetissä vie Kirkkonummen konttorille,ne on täys tahvoja.
|
kirkkonummi on nykyisin ollu yllättävän hyvä :D ladaankin löivät 3 reikää pohjaan ja leima paperiin :D ennen oli tosiaan asiat toisin:rolleyes: mutta eiköhän toikin hilu memene matille ja sehän varmaan on vilassu tätäkin aihetta että että:D:D
|
Kaskas..
Lainaus:
|
Sivu luotu: 15:50 (GMT +2). |