Offipalsta.COM

Offipalsta.COM (https://forums.offipalsta.com/index.php)
-   Tekniikka & Jutustelu (https://forums.offipalsta.com/forumdisplay.php?f=150)
-   -   Volvon teliakselimulkkaus (https://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=89466)

FunJam 12.10.2011 20:23

Volvon teliakselimulkkaus
 
Mites se nyt sitten oli..
Jos haluaa 3-akselisen volvon akselit pienemmällä akselivälillä ja kääntää niin, että keski akseli tulee taakse ja taka akseli keskelle pinjoni taaksepäin ja perämurikka katolleen ja pinjonit kardaanilla yhteen ja jakikselta kardaani siihen mistä nyt lähtee taakse, mutta se vaan käännetään etupuolelle, niin tuleeko onkelma?

Viipo 12.10.2011 20:57

Ihan varmasti tulee ongelmia moneen kertaan :P

Mut jos vaikka tuuppaat niin, et keskiakseli taakse, siitä ulosotto ympäri ja sille kunnon tuennat. Sit taaimmainen keskelle, mut äkkiseltään aateltuna murikka pitää olla "oikeinpäin", mut akseliputki pyöräyttää ympäri...

FunJam 14.10.2011 07:01

Eli portaaliboksit irti ja koko putki katolleen..
sitten menee sen takaata keskelle siirtyvän akselin tuennat/tukivarsien korvat uusiksi.
Ja jakikselta kardaani siihen ulosottoon ja pinjonista kardaani pinjoniin?
Ja sitten vielä sellainen jakis, että eturenkaatkin pyörii samaan suuntaan :eek:

Viipo 14.10.2011 07:06

Takimmaisen akselin murikka on kyllä sen verran keskellä, jotta ulosotolta tuleva kardaani ei hirveää mutkaa oudu tekemään.
Periaatteessa pitäisi onnistua ihan vaan pyöräyttämällä ulosotto ympäri ja takimmainen akseli etupuolelle. Pyörimissuunnat säilyy sillon entisellään.

Viipo 15.10.2011 23:05

Joo, yks malliesimerkki tuosta teliakselimulkkauksesta ja kilvissä ois toinoin Simpan sikspäkki. Kysele sieltä lisää neuvoa.

Tänään vaan kyselin miten siitä on lyhennetty akseliväliä, ja noinhan se oli ratkaistu...

FunJam 16.10.2011 19:19

Jep, siitä ollaan inspiaatiota haettu, ajattelin vaan mennä hetkeksi auton alle makoilemaan, ennenkuin jatkan juttua.. Tässä vaiheessa vielä kysellään viisaammilta ja hahmotellaan mahdollisuuksia ja hankitaan osia..

Tässä vaiheessa yksi visio oli siis istuttaa akseleita 2 tai 3 tuohon mun HillCruiseriin. Kone kai tulee tuosta Vanista minkä tänään raahasin tontille :D

Lienee 350 ruuttakone riittävä Hiluxiin ?:confused:

Mutta tosiaan tässä vaiheessa vasta visioidaan ja kysellään tyhmiä. :o

Niin ja kiitos vastauksista, pitänee Simppaa kiusata jossain välissä..
Ja kilpien väliin laitos ei ole tulossa.


Sivu luotu: 10:32 (GMT +2).