![]() |
KC vaihdelaatikon laakerien vaihto
Nonniin, nyt on saatu laatikko tiputettua alas ja otettu pöydälle työn alle, vielä en muuta tehny kun jakolaatikon irrotin.
Nyt kaipailis vähän neuvoja et miten tuo kannattaa purkaa, ja missä asennossa, ettei leviä ihan käsiin koko lodju. Ja ja ja kaikki vinkit tuohon hommaan otetaan ilomielin vastaan :D Räjäytyskuvat mulla onkin jo, mutta eka laatikon korjausyritys, ja hiukan arveluttaa mitä tulee, niin kettumainen ottaa laatikot irti ja laittaa takas, ettei huvita montaa kertaa tehdä ;) Edit, niin siis nelikko kinkkukaapiin lodju oli kyseessä. |
Tein omaan laatikkoon kk sitten pakkirempan ja tiiän kyllä ettei se laatikko ole mikään kevyt :D
Irrotat laatikon keskeltä pultit pois ja muistaakseni piti myös vaihdekeppi ottaa irti, sen jälkeen joudut luultavasti vääntelemään vaihteensiirtäjää ja laatikon pitäisi haljeta kahtia. Nyt sitten aukaset kytkinkopan sisältä sen kannen( 4-5pulttia) ja otat pääakselilta lukkoprikan pois niin saat kytkinkopan irti. Jotakuinkin näin :rolleyes: No enempää minun ei tarvinut tehä muutakuin vaihtaa pakin rattaat;) |
Lainaus:
|
Vähän sain jo purettua, ensimmäisen liitoksen keskeltä, ja kytkinkopan puolelta laippa ja lukitusrenkaan pois, mutta en saanu toista keskiliitosta auki kun puoli senttiä, ja siihen toppas, pitääkö vaan käyttää voimaa, vai oliko jotain vielä purettava?
|
Lainaus:
|
Lainaus:
|
Lainaus:
Lainaus:
|
Sivu luotu: 14:29 (GMT +2). |