Offipalsta.COM

Offipalsta.COM (https://forums.offipalsta.com/index.php)
-   Tekniikka & Jutustelu (https://forums.offipalsta.com/forumdisplay.php?f=150)
-   -   paras moot:öljy maastoon/katu ajoon?? (https://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=84636)

tyross 24.05.2011 16:04

paras moot:öljy maastoon/katu ajoon??
 
elikkäs olen vaihtamassa mitsu bajeroon 2,5TDI IC öljyt, ja mitä korjaamoilla ehottivat oli tuo Mobil1 super 3000 5w-40 öljyä, ja kaverit taas suositteli mobil1 15w-50 öljyä, ainakin itse käyttävät sitä maasto ajossa ja hyvin pelailee.. eli mikäs ois semmonen hyvä ja sopiva öljy myös talvikäytössä??

jyrden 24.05.2011 16:27

Kyllä siellä Nesteen Turbo LXE:tkin (10W-40 tai sit 15W-40) mennee... Itellä Nissanin TD25:ssa ollut kumpaakin ja tulee jatkossakin oleen. Eikä huku matkalla mihinkään. Paikallisella Vianorila menee King Oil 5W-40 lavatolkulla, ja itellä D4D Toyotan koneessa sitä ollut kohta 70tkm ajojen aijan vaihdettuna säännöllisesti. Eikä oo hukkunut tossa moottorissa mihinkää, vaik on ajettu kohta 475tkm... Eihän vanhoissa autoissa Mobilin1:set ees pysy sisällä vaihtoväliään...
Ja teitenkin myyvät ite Mobilin litkuja...

Nuhapumppu 24.05.2011 22:03

Ite ajelen Teboilin Gold S:llä,erona edellisen omistajan käyttämään öljyyn on että öljyvuodot tuntuu vähentyneen,tiedä sitten onko vain luulo. ja vaihtojen välillä (10tkm) ei öljyä tarvitse lisäillä juuri yhtään.

jyrden 25.05.2011 20:01

Mut jos Mobilia sinne haluaa laittaa, niin sit Delvacia... Sehän käy mopoista kuorkkeihin...
Yks vinkki; Pese moottori ensin sisältä päin polttoöljyn (vaik 4l) ja tuoreen öljyn (2l) seoksella... Auto käyntiin ja antaa tovin kaks käydä tyhjäkäynnillä, että kiertää ja liottaa paikkoja... Saat kertyneet kakat ja noet pois ja suodattimeen sitten talteen... Minkä vaihdat siin sitten.
Voi säästyä konerempalta, ja vaihdolta ku tekee ensin... Kaks moottoria porsinut ö-suodattimen tukkiintumisen takia ku on siirrytty parempiin öljyihin.

valtatie 25.05.2011 20:56

Polttoöljy taitaa voidella vähän huonosti niitä laakereita. Tulee se koneremontti lujaa vastaan jos ei oo tarkkana siitä tyhjäkäynti ajasta. :eek:

-MaTTi- 25.05.2011 21:41

Miks sitä moottoria ei vois pestä jollain Motor Flush -liemellä, mikä on varta vasten tehty sitä varten. Maksaa jotain vitosen puteli. Enpä viittis lähtee kikkaileen 2-tahtilöpöllä.

Bj Andy 25.05.2011 22:14

Nii... Nää on ikuisuus kysymyksiä joissa on uskontokuntia jos joitakin.

Miun mielestä ei niitä moottoreita jos ne on tehty vaikka jo 70 luvulla ja ajettu koko ajan, tarvi pestä millään muualta kuin päältäpäin joskus.

Kesällä ite ajan 15 W-40 pillä ja talvella 10W-30 pillä. Ja mobil on tänä päivänä jo sen hintaista että sillä ajetaan eli delvacilla.

Ja aina kun vaihtaa sen muutaman egen suotimen niin ei tule siinäkään ongelmia...

Nii ja Fram:issa on kätevä karhennus niin ei tarvi avaimia vaihtoon.

Jappi 25.05.2011 22:19

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja valtatie (Viesti 770277)
Polttoöljy taitaa voidella vähän huonosti niitä laakereita. Tulee se koneremontti lujaa vastaan jos ei oo tarkkana siitä tyhjäkäynti ajasta. :eek:

Voi kyllä aika huoletta käyttää tyhjäkäyntiä. Ainoa huoli on se irtoava paska jos se tukkii putsarin

Tojotan jakajapumppuakaan ei voidella millään muulla kuin polttoaineella ja puoli miljoonaa on useammalla ajettu tekemättä mitään remppaa.

Lukekaapa siitä MotorFlush purkista mitä pitää sisällään... Aika polttoöljyvaltainen tuote on kyseessä.

SauliS 25.05.2011 23:41

Forten tuote haisee kyllä epäilyttävän paljon polttoöljylle.. Mutta eihän se sitä voi olla, kun litrahinta huitelee jossain parinkympin hujakoilla, eihän? :D

Missään nimessä ei ole tullut mieleen kokeilla yli 50% pöötä öljyn sekaan?! Toki voihan se ilman kuormitusta toimiakin vielä.. Mutta on niin halpaa ja helppoa huvia että tekee sitten vaikka useammin ja miedommalla seossuhteella. Itse olen laittanut pö aina vanhojen öljyjen sekaan, eli kuten Fortea mutta n. tupla-annoksella

lacrits68 26.05.2011 11:01

.....minä mistään mitään tiedä...mutta eikös ne mömmöt jotka sieltä irti lähteen saata joutua ei-niin-toivottuihin-paikkoihin ENNEN kun ne joutuu/ehtii sinne putsariin?

Mulla on muistikuva että mineraaliöljy olis "pesevä" ja ei ihan niin ohut kun PÖ?

my 2 cents...!

//Janne

Jappi 26.05.2011 15:36

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja lacrits68 (Viesti 770388)
.....minä mistään mitään tiedä...mutta eikös ne mömmöt jotka sieltä irti lähteen saata joutua ei-niin-toivottuihin-paikkoihin ENNEN kun ne joutuu/ehtii sinne putsariin?

Mulla on muistikuva että mineraaliöljy olis "pesevä" ja ei ihan niin ohut kun PÖ?

my 2 cents...!

//Janne

Eipä oikeastaan, vähemmän karstaa kertyy paineöljykanaviin. Muutamia GM sukuisia poikkeuksia lukuun ottamatta mutta ne ovatkin yleensä jo levinneet ennen kuin ongelmaan herätään.

Lisäaineistus tekee sen onko öljy pesevä vai ei. Matalien luokitusten (mineraali)öljyt ei ole kovin peseviä kun taas nykyaikaisille ahdetuille koneille luokitellut öljyt ovat laitaluvultaan peseviä.

RIPAX 26.05.2011 20:51

Perimätietoa...
 
Ei minkäänlaisia nafta/ huuhaa liemiä mihinkään koneeseen! Hyvä laatuinen moottori öljy,synteettiset on kaikki oikeestaan niitä. Ihan kaikki öljyt ovat peseviä,toiset enemmän ja toiset vähemmän. Syy moottorin paskaantumiseen on halpa ja huono öljy,eikä sekään yksin riitä vaan on ajettava sillä säästöpörssin litkulla ainkin tuplat sen mitä se litkun valmistaja lupaa. Ja kun kysymyksessä on vanha ja väljä moottori niin ohipuhallus lisää vaikutusta. Jos moottori on paskaa täynnänsä niin öljyt vaihtoon ja tuhannen kilsan päästä uudestaan,myös putsari ja kun öljy ei parin sadan kilsan jälkeen enää ole mämmin näköistä tavaraa niin pikku hiljaa NORMAALIIN vaihto väliin. Todella likaisia moottoreita en ole nähnyt kuin sillon kun öljyt on jätetty kokonaan vaihtamatta,yksikään kone ei nyky öljyillä likaannu kohtuuttomasti,jos toimii normaalisti. Purin juuri erään turbo dieselin joka läpäisi syksyllä päästötestin ja keväällä porsi,sisuskalut olivat puhtaat eikä minkäänlaisia sakkaumia eikä pikeä. Moottorilla oli ajettu todistetusti 400tkm,luultavasti paljon enemmän. koneessa ei ollu muuta vikaa kuin pakoventtiili seetit kuluneet sekä männänrenkaat niin kuluneet että olivat katkenneet,ja konetta oli kiusattu viimeiset 150tkm 1bar ahdolla.

sisua45 27.05.2011 21:25

Tuo moottorin sisäpesu pölö/moottoriöljy seoksella on sota-ajan keksintö, ja vähän kaksipiippuinen juttu. Sillä saadaan liotettua karstat pois, mutta kuinka hallitusti ne saadaan pois, on vaikeampi tietää.

Sen mitä olen diesel moottoreita työkseni purkanut, niin se pahin paska on siellä, missä öljy ei liiku. Eli öljykanavat ja laakeripinnat ovat puhtaita. Kakka-liete kerrostuu öljypohjaan, venttiilikopan sisälle, kannen päälle yms. Riippuu tietysti moottorista.

Entis aikojen alkeelliset mineraali-öljyt loivat tarpeen pestä moottoreita sisältä. Öljy ei pystynyt pitämään konetta puhtaana, eli sitomaan nokea itseensä. Nykyajan dieselmoottoriöljyt ovat voimakkaan peseviä, joten lietettä ei pääse kerrostumaan niin paljoa.

Mulla on omalla tallilla työn alla noin 10v seissyt kone. Öljypohjan pohjasta löytyi aika paksu taikina,, mutta laakerit olivat "puhtaassa" mustassa öljyssä. Pesin öljypohjan, ja tulen pesemään venttiilikopat. Kannesta venttiilikopan alta pyyhin rätillä isommat kurat pois. Aion tyytyä tähän putsaukseen. Sitten vaan uusi suodatin, ja öljyt koneeseen.

"Pesu-öljyt" ovat ihan toimiva ratkaisu, mutta en laittaisi niitä kovin moderneihin ja korkeaviritteisiin moottoreihin. Ainakaan turboahdettuihin. 50-luvun laiskoihin puksuttimiin toimii ihan hyvin. Kaveri pesi valmet 359 (olikohan ollu sen vm 1959?) traktorin koneen, ja hyvin toimii edelleen.

Terveisin moottoriasentaja, off-road harrastaja, ja osapäivä alkoholisti sisua45. :D


Sivu luotu: 02:27 (GMT +2).