Offipalsta.COM

Offipalsta.COM (https://forums.offipalsta.com/index.php)
-   Tapahtumat (https://forums.offipalsta.com/forumdisplay.php?f=152)
-   -   KULMAKORVESSA AJOPÄIVÄ 21.5. KLO 10 ALKAEN (https://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=84230)

Kulmakorpi 12.05.2011 20:50

KULMAKORVESSA AJOPÄIVÄ 21.5. KLO 10 ALKAEN
 
Ajot Kulmassa jatkuvat 21.5., ilmat ovat olleet lämpimät ja kuivat joten reititkin ovat hyvässä kunnossa.

Ajomaksu FJDC:n ja TAPUA:n jäsenille 10,-, muut 20,-. Päivystäjänä toimii Marja Aittola TAPUA, päivystyspuhelin vuoden 2011 ajopäivinä on 046-8837948

Ilmoittautumiset ke 18.5. klo 21 mennessä sähköpostilla kulmakorpi(at)saunalahti.fi (nimi, auto, rek.no, puh.no, kerho mikäli kuulut) tai pakottavissa tapauksissa yllä olevaan päivystyspuhelimeen tekstiviestillä.

Ajot aloitetaan klo 10 ja päättyy klo 17, ajamaan tulevien olisi suotavaa saapua klo 12 mennessä. Mikäli olet ilmoittautunut ja joudut peruuttamaan osallistumisen, ilmoita peruutuksesta sähköpostilla tai ajopäivänä päivystäjälle. Nuotiotulet ovat kaikkien käytössä niinkuin ennenkin.

KULJETUSKALUSTOLLA ON LUPA PYSÄKÖIDÄ RUDUKSEN KENTÄLLÄ, RUDUKSEN PUOMIN JÄLKEEN OIKEALLA PUOLELLA OLEVALLA KENTÄLLÄ. JOTTA LUPA SAADAAN JATKOSSAKIN, RUDUKSEN ALUEELLA EI SAA AJAA/KÄVELLÄ HIEKKAKASOIHIN/RINTEISIIN, MIKÄLI JÄÄT JUMIIN KENTÄLLÄ ÄLÄ "KAIVATA" VAAN PYYDÄ APUA. Ruduksen liikenteelle on jätettävä esteetön kulku. Henkilöautot parkkiin Kulman pysäköintialueelle tai teinvarteen täyttömäen puolelle. Jätäthän trailerien taakse sen verran tyhjää, että lastaus onnistuu ilman kuljetuskaluston siirtoa.

Säännöt ovat samat kuin ennenkin ja ne on luettavissa www.fjdc.org ja www.tapua.fi sivuilta.

Alueen risteysmerkeistä on asennettu yli puolet, joten eksymisvaaraa alueella ei pitäisi enää olla. Alueen reittikartan saat päivystäjältä.

Kulmakorven osoite on Kulmakorventie, Espoo, N 60 ast.14.128 min, E 024 ast.33.422min.

Tulevat ajopäivät keväällä ja kesällä ovat 4.6., 18.6., 2.7., 16.7., 30.7. Järjestäjä pidättää oikeuden muuttaa tai peruuttaa ajopäivän.

Mikäli omistat kilpailulisenssin, lisenssivakuutus on voimassa kaikkina ilmoitettuina ajopäivinä.

Kulmakorpi Off Road Park

ImacInnes 12.05.2011 21:41

Kulmaan!
 
Tännehän sitä taas tullaan, tarvii vaan koittaa tehdä ennen sitä JEgoNEERiin etuperän remontti kun niin pahaa pauketta piti Punkassa, jos sitä lukkoa samalla sovittais paikalle.

Tulkaahan muutkin niin mennään katsomaan ne kaukaisimmatkin reitit ja samalla lyödään taas risteys numeroita paikalleen.

t. Ismo Ämmä

Issu 16.05.2011 10:39

No kulmaan.
 
Jokohan sitä pääsis ekan kerran tänä vuonna, kun on tapahtunut sellanen ihme :eek:että ei ole töitä eikä muuta peruuttamatonta menoa. No katotaan vielä torstaihin asti ennenkuin pistetään ilmo.

J0hannes 16.05.2011 18:07

Tuun suzukilla päristelemään:)

Nyt kaikki muutkin syöttämään vähän tekosyitä emännälle ja mukaan!

ugly_hj 17.05.2011 20:01

tuun myös vaikkei toi kosla vielä täysin kunnossa olekaan

Ylermi 17.05.2011 20:31

mä oon messissä!

offroadjouni 17.05.2011 20:56

Tarviipa huomenna tutkailla onko Jeeppi vielä ajokunnossa Paratiisin jäljiltä. Jos ei mitään ihmeitä vikoja löydy niin vois tulla ajelulle.

Kulmakorpi 17.05.2011 21:18

ilmoittaumisaikaa 1 vrk jäljellä, joten ilmoittautumisia toivotaan lisää, näin varmistetaan ajopäivä.

t. Kulmakorpi Off Road Park

ImacInnes 17.05.2011 22:14

Kulmaan.
 
Ai niin se ilmoittautuminen.
Kävimpäs juur ilmoittautumassa.

6 autoa näyttäis ehkä jo olevan tulossa, niin eiköhän tolla jo päästä ajamaan.

Purin iltapuhteena toisesta akselista etu perän hilppeet varaosiksi mukaan töihin huomiseksi kun tarvii tutkia JEgoNEERin etuperän kolinoihin syy ja toivottavasti saan jumpattua sen sitten vielä ajokuntoon.

t. Ismo Ämmä

Issu 18.05.2011 11:26

Ilmo laitettu. Jälkkärinä saattaa tulla vielä toinenkin.

veijon-esso 18.05.2011 17:26

Joo, tulossa ollaan ja ilmoittautuminenkin laitettu.

Paulir 18.05.2011 18:30

Jos nyt tulee tuplana…

Tulemme vaimon kanssa ulkoiluttamaan museo UAZia…!

T:Pauli R…

ImacInnes 19.05.2011 18:11

Kulmaan.
 
Hienoa keliä ovat vissiin lupailleet ja metsäpalovaroitustakin joten tuon tulessani nestekaasu grillin, niin ei tarvi makkaroita kylmänä syödä.

Jäi JEgoNEERin etuperään lukko asentamatta työkiireiden takia ja huomennakin joutuu toisen yrityksen saunaa, ruoikaa ja juomaa nauttimaan.
Perän kopan aukaisin, eikä siellä mitään vikaa näkynnyt, eikä pyöriteltäessä mitään ilmennyt, joten laitan kannen kiinni ja öljyt sisään ja sillä tullaan Kulmaan ajamaan.
Toisen napalukon kerkesin myös avata ja Punkan rossin vesihaudan jäljiltä siellähän oli vettä rasvojen kaverina joten tarvii vielä toinen avata huomenna ja vedet vaihtaa rasvaan.

Tilanne on siis muuttunut ja pääsenkin Kulmaan hoitamaan sitten päivystäjän hommia. Ajot jääpi sitten ensikertaan.
No vetäsen sitten JEgoNEErin perän palasiksi tänään ja asennan ensi viikolla lukon eteen.

t. Ismo Ämmä

Kulmakorpi 19.05.2011 21:10

Kulmaan on ilmoittautunut 12 autoa. Kulmakorpi kuuluu metsäpalovaroitus alueeseen, joten huomioithan sen esim. tupakan stumppamisen suhteen (auton tuhkakuppiin tai esim. mukana kulkevaan vesipulloon). Alkuperäisestä poiketen päivystäjänä toimii Ismo Mäkinen.

Terveisin

Kulmakorpi Off Road Park

temmi_hoo 20.05.2011 04:47

Tulossa ollaan.

Kivasti päälle koittaa pyrkiä toinen peruuttamaton koko viikonlopun meno, joten ajelen sit lauantain aikana Hangosta Petsamoon ja takas.

Timo_L 21.05.2011 07:49

Mulla on onneksi taas lauantaivuoro duunissa tänään, mutta ensi kerralla ainakin pääsee.. ja heinäkuussa.

Ottakaahan paljon kuvia, näkyisi olevan loistosääkin tänään.. :)

ImacInnes 21.05.2011 19:33

Kulmassa!
 
Aurinkoinen ajopäivä helli osallistujia ja puhtaat maasturit muuttuivat metsässä käynnin jälkeen mutaisiksi enemmän ja vähemmän.

Autoja oli maastossa lopulta 15 ja vakio kävijöiden lisäksi oli ensikertalaisiakin ajamassa, tieto alueesta siis leviää pikkuhiljaa.

Päivystäjä kiittää asiallista suhtautumista samuttimien tarkastamiseen ja muutekin kaikkia paikalle tulleita.
KIITOS!

Tässä linkki kuviin päivystäjän näkövinkkelistä:
http://forums.offipalsta.com/album.php?albumid=3983

t. Ismo Ämmä

Paulir 21.05.2011 19:39

Kiitokset järjestelystä, kiittää Juppiauton kuljettaja, nainen ja koira…!

Rompe1 21.05.2011 19:48

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja Paulir (Viesti 769155)
Kiitokset järjestelystä, kiittää Juppiauton kuljettaja, nainen ja koira…!

Oli kuulemma kohrannu vakava onnettumuuskin UAZ-porukkaa, veri oli vaan lentänyt.... ;) :rolleyes::D

ImacInnes 21.05.2011 20:11

Kulmassa tapahtuu.
 
Joo, siinä kun neliveto päättää rynnätä takapenkiltä pois autosta niin siinä nainen ei oo este eikä mikään ja nejäkulmaa ku ruopii niin voi tulla vähän taistelu vaurioita. ;) Mistäs sää muuten jo tänkii tierät Rompe??

t. Ismo Ämmä

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja Rompe1 (Viesti 769158)
Oli kuulemma kohrannu vakava onnettumuuskin UAZ-porukkaa, veri oli vaan lentänyt.... ;) :rolleyes::D


Rompe1 21.05.2011 20:15

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja ImacInnes (Viesti 769173)
Joo, siinä kun neliveto päättää rynnätakapenkiltä pois autosta etu sivuikkunan kanssa niin siinä nainen ei oo este eikä mikään ja nejäkulmaa ku ruopii niin voi tulla vähän taistelu vaurioita. ;) Mistäs sää muuten jo tänkii tierät Rompe??

t. Ismo Ämmä

Mää tiäsin tän jo päivällä Ismo... ;) Maailma on katos pieni... ;) :D

Paulir 21.05.2011 20:20

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja ImacInnes (Viesti 769173)
Joo, siinä kun neliveto päättää rynnätä takapenkiltä pois autosta niin siinä nainen ei oo este eikä mikään ja nejäkulmaa ku ruopii niin voi tulla vähän taistelu vaurioita. ;) Mistäs sää muuten jo tänkii tierät Rompe??

t. Ismo Ämmä

Autoonkin tuli säksättävä ääni, mutta korjasin sen keltaisella ruusulla…

Rompe1 21.05.2011 20:21

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja Paulir (Viesti 769178)
Autoonkin tuli säksättävä ääni, mutta korjasin sen keltaisella ruusulla…

Juu, niin kuulemma, tai pikemminkin luemma... ;) Shemeikka... :D

jappe 21.05.2011 20:42

Kuvia
 
Niitä kuulemma on otettu.

Kulmakorpi 21.05.2011 20:52

Kiitokset kaikille mukana olleille, päivä oli ajamisen kannalta ehkä liiankin hyvä. aurinko paistoi ja oli lämmintä. Reitit ja maasto oli sangen kuivat, mutta Kulman pehmeiköissä haastetta riitti. Kalustovaurioiltakaan ei täysin vältytty. Reittiryhmä merkkasi risteyksiä ja raivasi reiteille talvella kaatuneitä näreitä. Risteysmerkeistä on asennettu nyt n. 90 % paikoilleen ja uudet värikartat on saatu jakoon. Seuraava ajopäivä on 4.6., joten ei muuta kuin ilmoittautumisia tulemaan-.

Terveisin

Kulmakorpi Off Road Park


Sivu luotu: 13:43 (GMT +2).