![]() |
Kevein diisseli 300-400hv
Elikkä nyt vois kansa kertua mielipitteitä mistä diesel koneesta saisi "helpoimmin" otettua 3-400hevosta. Täsä laitteesa alavääntö on yliarvostettua eli tehot sais tulla mahollisimman korkeilla kierroksilla 3500-6000rpm. Mahollisimman kevytkin pitäs tuon koneen olla.
Itellä eka tullee mieleen joku mersun 3litranen kone, sen virittämisestä ainakin pitäs olla kokemuksia osaamista täsäkin maasa. Miten nämä hj:n ja patrollien turpokoneet? onko kuin raskaita ja kestäviä? Kuin kovan työn takana ylipäätään on tuommoset tehot nuin pienestä konneesta. Pitäskö katella suosiolla isompaa? Mutta mitä? Paino ei sais nousta kovin kovaksi. |
Voinee nuo HJ:n ja Patun koneen unohtaa ihan kokonaan...kevyt on ihan väärä käsite. :D
|
Voitko valottaa, että mikä käyttökohde? Se kun sanelee moottorin valinnan.
|
Mersun 3litranen kuutonen joko 12venttiilinen OM603 tai 24v OM606.
Molemmista irtoaa tuo 300-400hv aika helposti. Painoa piiikkasen vajaa 200kg. Tuollainen 6000rpm ei tuota vielä ongelmia. Tuntuvat mokomat vielä moisen kestävänkin. :) 7mm elementeillä syöttöpumppu ja sitten kunnon pakosarja+ holset hx40 tai garretin gt37 tms + kunnon välijäähdytys niin alkaa hätyytellä jo 500konin lukemia ja vääntöä semmonen 700-800nm |
Myös mersun om605 luovuttaa kivasti tehoa ja luulis olevan 606:ta kevyempi...
|
Lainaus:
|
Eikö se oo 2-litranen merssu :)
3-litrasesta saapi jo reilummin tehoja. Toki eipähän tarttis niin tiukalle vetää. |
Juu venekäyttöön kannattaa valita vähän reilun kokoinen kone ja pitää viritystaso hieman maltillisempana. Pysyy rojut paremmin nipussa.
Venemoottori joutuu loppujen lopuksi aika lujille jos ajellaan reilulla kaasulla pitkään. Vastaa automaailmassa suunnilleen ajoa jyrkkään ja piiitkään ylämäkeen lappulattiassa. |
HOI. Mitenkäs sisu/valmet 611??;) Kevyt, onko:confused: Mitenkäs se?? :D
|
Lainataan toisaalta...-->
Tällaisia painoarvoja löytyy kirjasta DIESEL & GAS TURBINE WORLDWIDE CATALOG 1986 EDITION: 611D kuivapaino 550kg 611DS kuivapaino 560kg 611DSB kuivapaino 565kg 611DSBJ kuivapaino 580kg 612 DS kuivapaino 590kg 612DSJ kuivapaino 605kg Lisäksi sivunlareunassa maininta w/o electrics and flywheel, eli tarkoittaako sitten, että ko.painot ilman starttia laturia ja vauhtipyörää? Nuo kun tietysti vaihtelevat käyttökohteen mukaan. :eek: |
Lainaus:
|
Lainaus:
|
om605
Löytyisi tuollainen mersun om605 tallin lattialta, saa tarjota
o4o-7o64515 porissa |
Lainaus:
Multa löytyisi 318 hv/1109 nm diesel moottori. Painoa vain 1064 kg. :D |
Painoa en osaa kyllä sanoa, muuta kuin ettei oo kevyt, mut eikös noit HJ61 patoja oo marinoitu reilumminkin?
Jotain 350 pollea ovat pihalle kutitelleet, ja pitäs vielä kestää komiasti ja pitkään kanoottikäytössä. |
605 tai 606 molemmista irtoaa kyllä kevyesti 400-500 ;) justiin saatiin omaan w124 istutettuu 606 huomenna ensi starttii :cool:
|
Ei ole myöskään kevyt, mutta 5.9 Cummins P-pumpulla, suht helpolla saa otettua tehoa ulos. 500 kaakkiin pääsee ilman että tarvii koneen sisuksiin kajota. Paino on tuossa puolen tonnin nurkilla.
|
Jaa haetaan kevyttä dieseliä? Otetaan Deutz v12, siinä on keveyttä. http://serve.mysmiley.net/happy/happy0009.gif
|
Sivu luotu: 10:03 (GMT +2). |