Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Maerko
(Viesti 743452)
Tälläistä olen yrittänyt selvitellä mutta haku ei toistaiseksi ole antanut haluttua vastausta, elikkäs millainen homma on vaihtaa tuon 2,4 diisselin tilalle tuo 1kz-T tai 1kz-TE? Mitä kaikkea joutuu vaihtamaan/uusimaan? Jos esimerkiksi ottaisi vaihtokoneen tuolta: http://www.japanmoottorituonti.fi/mo...p?oid=56&id=15 niin onkohan nuo ihan täydellisiä koneita kaikkine latureineen, startteineen ym. ? Kun tuntuu aika lailla olevan kiven alla nuo hyväkuntoiset 3.0 diisselit. Tai entäpä jos vaihtaisi tuon V6 bensan tilalle tuon 1kz?Bensa koneella olevia saisi vähän edullisemmn ja yleensä ovat vähemmän ajettuja. Entäs sitten leiman saaminen, onko vaikeaa ja mitä todistuksia siihen tarvii?
|
Varmaan helpommin onnistuu V6:n tilalle, jos saa 1KZ-T:n mukana myös kytkinkopan, koska kyseinen koppa menee suoraan V6:n perässä olevaan R-sarjan laatikkoon. Ja moottoriksi kannattanee valita tuo mekaanisella pumpulla oleva versio, tai sähköpumpullinen ilman ajonestoa olevalla boksilla.
Mulla on vastaava projekti Hiluxiin meneillään ja ajattelin mennä vaikeimman kautta eli pikkulaatikolla ja ajonestollisella boksilla, tai jos osoittautuu noilla osilla ylitsepääsemättömäksi, niin sitten LJ:n laatikko+hilux jakikset ja mekaaninen pumppu.
Runneriin ei varmaan tartte leimalle ihmeempiä todistuksia, selvitys moottorin alkuperästä riittänee.
|