Offipalsta.COM

Offipalsta.COM (https://forums.offipalsta.com/index.php)
-   Tekniikka & Jutustelu (https://forums.offipalsta.com/forumdisplay.php?f=150)
-   -   Suzuki Jimnystä offipeli? (https://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=7873)

petr 21.01.2005 19:04

Suzuki Jimnystä offipeli?
 
Onkos noita näkynyt vielä suomenmaalla offipiireissä? Olisko hyvä aihio? Lähinnä huolettaa pitkät perävälitykset manuaalilaatikollisessa (3.9). Automaatissa tais olla 4.9? Löytyyköhän jakoaskiin lyhennyssarjoja niinkuin SJ malleihin? Onko tietoo tieliikennelain mukaisesta max rengaskoosta? (esitteessä tais olla joku 205/75-15 tms)?

Jos sakasasta hakis esim. vm. 1999, jolla ajettu n. 50.000km hintaan n.5000euroa + verot n. 5000euroa? Suomessa jotain 13000-16.000euroa ja yleensä paljon enemmän ajettuja.

T:Petri R



-- Eino Grön ja ikivihreät tangat....häh? --

22.01.2005 00:33

Lars look! WTF? Sekkaas ennemmin Belgiasta se Jimny.
Much better condition and much better value for your money

Note! This message was posted anonymously!

Jare 22.01.2005 21:59

Lainaus:

quote:

Jos sakasasta hakis esim. vm. 1999, jolla ajettu n. 50.000km hintaan n.5000euroa + verot n. 5000euroa? Suomessa jotain 13000-16.000euroa ja yleensä paljon enemmän ajettuja.

T:Petri R



-- Eino Grön ja ikivihreät tangat....häh? --
Mutta eiks 10 000 eurolla saa jo oikein Off Road autonkin????????????????














<center>---------------------------------------


OFFIVARUSTEEN TALVI EKSYTYS 5-6.2.2005 PORNAISISSA JA SIPOOSSA

"ÄLÄ OLE WANNABEE OFFARI, VAAN LÄHDE MUKAAN"</center>


Metso 22.01.2005 23:02

Itse omistan tuollasen. Ajettu nyt 3800 km. Ajattelin sitä myöhemmin rakennella, nyt perheeni ainoana autona. Kallita ovat Suomessa ja ei tahdo oikein löytyä käytettynä. Siksi laitettiin uusi :)
  • Rengas koko rekisteriotteessa 205/75-15
  • Jäykät akselit
  • Kierre jouset
  • yms.

Voin laittaa tietoja mitä löydän omistajan käsikirjasta (jahka saan haettua sen autosta <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>)
Mitä tietoja kaipailet?


Metso 22.01.2005 23:31

Teknisiä tietoja ja mittoja löytyy muuten täältä...

http://www.suzuki.fi/jimny-tekniikka.htm


petr 23.01.2005 18:16

Juu...saahan 10000eurolla "oikeitakin" offiautoja. Kaikki ei vaan halua ajaa museoautoilla ja olla entisöimässä niitä harva se viikonloppu. Ei oo aikaa eikä työkaluja jatkuvaan rakentamiseen ja customosien värkkäämiseen.... ;)

-- Eino Grön ja ikivihreät tangat....häh? --

Jare 23.01.2005 22:10

Lainaus:

quote:
Juu...saahan 10000eurolla "oikeitakin" offiautoja. Kaikki ei vaan halua ajaa museoautoilla ja olla entisöimässä niitä harva se viikonloppu. Ei oo aikaa eikä työkaluja jatkuvaan rakentamiseen ja customosien värkkäämiseen.... ;)

-- Eino Grön ja ikivihreät tangat....häh? --
Niin eikäkö mä vaan luin tota sun ekaa viestiä ja siellä kysellään hyvää aihiota offipiiriläisiltä.......

"Onkos noita näkynyt vielä suomenmaalla offipiireissä? Olisko hyvä aihio?"

Eiks tohon rahaan saa jo esim Land Rover Defender 90" mallia??????? Siinä olis paljon enemmän maastoautoa mun mielestä, ku tuossa. Ja voi olla jopa hiukan mukavampi maantielläkin....noo en tiedä, mutta kunhan ajattelin. Kummallakaan en itte ole maantiellä ajellu, mutta hiukan modatulla 90" lantikalla kyllä ja pakko sanoo PMMP:n laulun sanoja mukaille: "helvetin hyvin menee"





<center>---------------------------------------


OFFIVARUSTEEN TALVI EKSYTYS 5-6.2.2005 PORNAISISSA JA SIPOOSSA

"ÄLÄ OLE WANNABEE OFFARI, VAAN LÄHDE MUKAAN"</center>


offroadjouni 23.01.2005 22:28

Lainaus:

quote:mutta hiukan modatulla 90" lantikalla
Oivasen? No onhan se "hiukan" modattu... <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>

/* Life Begins at 35" */

Metso 23.01.2005 23:25

Toi Jimny on muuten ihan eri peli ajella maantiellä kuin esim. samurai.
Onhan siinä lyhyt akseliväli joten käytös on sen mukaista. Itse totuin tuohon
vajaassa viikossa. 140 km/h pystyy ajamaan aivan mainiosti.
(ei kulje ku 145 km/h mittarin mukaan <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>)
Jäykät akselit ja kierrejouset valmiina joten luulis olevan helppo tehä mm. korotus.

Noista Land Rovereista en itse tiedä mut kuulin Erämessuilla yheltä tyypiltä
joka järjestelee joitain elämys safareita, ettei ole kuulemma kiva ajella maantiellä.
Olen kuullut samaa myös aiemmin muualtakin.


Paavo 23.01.2005 23:26

Moi,

&gt; "helvetin hyvin menee"

Kymmenellä kilolla tuohon pääsee varmaan monella tapaa (joksikin aikaa), mutta kyllä toi rooverisuku tai mersuhaara olis ehkä lähempänä hyvää aihiota offivehkeeksi jos kriteereinä on jäykät akselit ja kierrejouset, toisen noista voi saada jopa levyjarruilla... :)

Ja mesen etuakseli pyörii jotenkin ihmeellisesti, lantikkaan niiden Volvon porttaalien asemointi on helpompaa... <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

-Paavo

"There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't."

Metso 23.01.2005 23:48

Lainaus:

quote:
Moi,

&gt; "helvetin hyvin menee"

...toisen noista voi saada jopa levyjarruilla... :)

Jimnyssähän on jo levyjarrut valmiina... edessä <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

En oo rakennellu mitään offivehettä enkä muutakaan autoa koskaan,
mutta kyllä jimnyssä on ominaisuudet vaikka mihin...
...paitsi isoksi ja painavaksi peliksi <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>


Paavo 23.01.2005 23:56

Moi,

&gt; Jimnyssähän on jo levyjarrut valmiina... edessä

Ja etulevyistä on erittäin paljon apua jyrkässä ylämäessä kun auto pitäis saada suossa käynnin jälkeen pysymään aloillaan, kun auton hentoinen paino on lähes kokonaan taka-akselin päällä, jonka rumpujarrut on märkää pa??aa täynnä. Kannattaa (?) kokeilla...

En ota kantaa suskan (muihin) ominaisuuksiin, saan vaan näppyjä ihanmistätahansarumpujarruista. Öyk.

-Paavo

"There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't."

petr 24.01.2005 00:32

Jeeps...lähinnä tosiaan sellaista perustietoa tuosta Jimnystä etsiskelen. Se vois olla aihio sellaiselle "kevyt offaajalle" kuten minä. Tarve olis, että se on helposti rakennettavissa/ylläpidettävissä (tyyliin pulttaa kiinni korotus + isommat renkaat + vinssi + takalukko ja anna mennä) ja että siinä on normaali auton peruskäyttömukavuudet =&gt; "kakkoskäyttöauto" (ei tarvi kuulosuojaimia/kuulee uutiset radiosta, ei ravista/woblaa, ei halvaannu paikat surkean ergonomian suhteen, löytyy ohjaustehostin, pysyy lasit auki, on lämpoä talvella, ei tarvi koko ajan pelätä jonkun paikan hajoavan vanhuuttaan jne) ja ylläpito ei oo kovin kallista/työlästä.

Brittihuumori ei ole oikeen innostanut minua tähän asti (Paavon Rangea ei lasketa ;) ) osittain juuri em. syistä. Siis suunnitelmissa ei ole 100% pelkästään metsään ajateltua autoa.

Mersu on myös ollut aina suunnitelmissa, mutta eipä oo oikeen näkyny myynissä montaakaan yksilöä? Muutamia raatoja ja museovehkeitä lähinnä. Saako vähän ajettua, lukollisilla akseleilla olevaa, 300td/300bensa ja lyhyellä akselivälillä olevaa, hitsaamisvapaata ja kaikin puolin toimivaa mersua 10.000eurolla? Saksasta tuomisen rajoitteena on perkeleelliset verot ;-(

Niin eli Jimny nyt menettää pisteitä ilmeisesti juuri onnettoman "tielaillisen" rengastuksen suhteen ja ilmeisesti ne välitykset on suunnileen samaa luokkaa SJ/Samurain kanssa eli kun laittaa esim. 31" kumet niin luistattamiseksi menee? =&gt; välitykset vaihtoon? Niin ja ei sukisukissakaan oo lukkoja valmiina, mutta taakse jos jonkun lockrightin laittaa niin ei pahasti ehdi köyhtyä (n.500e?) ja muuta se taida tarvia ainakaan heti.

-- Eino Grön ja ikivihreät tangat....häh? --

Tumi 24.01.2005 09:09

Lainaus:

quote:
Eiks tohon rahaan saa jo esim Land Rover Defender 90" mallia??????? Siinä olis paljon enemmän maastoautoa mun mielestä, ku tuossa.
<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>


Nerd-O 24.01.2005 09:21

Lainaus:

quote:Niin eli Jimny nyt menettää pisteitä ilmeisesti juuri onnettoman "tielaillisen" rengastuksen suhteen
Ei mulla ainakaan ollut ongelmia suikalla edetä sen "pienellä" rengastuksella. Suikka on kuitenkin sen verran kapea ja lyhyen akselivälin omaava, että ei siinä paljon isoja renkaita tarvita. Ajelee vaikka jonkin Hj-60 perässä niin suikkahan ei mahdu edes sen ajo uriin. Metsässä sillä pystyy kiertämään nuo esteet kun taas jollain lahna hj-60:llä niitä ei paljon kierrellä kun ei se taivu. Ainoo ongelma on sen välitykset ja ehkä alitehoinen moottori. Siis Samuraissa ja noissa SJ-sarjan peleissä. Oletettavasti Jimnyssä on sama homma. Välityset kun korjaa niin kait siinä valtavia tehoakin pysyy hyötykäyttään paremmin?

-- Ford ja jokainen käynnistys on yllätys --

Nerd-O

petr 24.01.2005 09:29

Jimnyssä on muistaakseni 80 heppaa/n.1000kg. Hmm...tehopainosuhdetta jos miettii niin tollaisessa tavallisessa 2000kg:n maasturissa pitäis olla 160 heppaa että olis samanlainen? Eli tehoa on luultavasti ihan riittävästi, varsinkin kun rengastus olis tarkoitus pitää ihan inhimillisenä esim. 31/10,5" (tod.näk vielä voimansiirto kestää, ei ehkä(?) tarvi kamalasti rälläkkää näyttää, mahtuu kääntymäänkin jne) jos vain sais leimattua niillä?????

-- Eino Grön ja ikivihreät tangat....häh? --

Kovakalu69 24.01.2005 09:39

Lainaus:

quote: Ei mulla ainakaan ollut ongelmia suikalla edetä sen "pienellä" rengastuksella. Suikka on kuitenkin sen verran kapea ja lyhyen akselivälin omaava, että ei siinä paljon isoja renkaita tarvita. Ajelee vaikka jonkin Hj-60 perässä niin suikkahan ei mahdu edes sen ajo uriin. Metsässä sillä pystyy kiertämään nuo esteet kun taas jollain lahna hj-60:llä niitä ei paljon kierrellä kun ei se taivu. Ainoo ongelma on sen välitykset ja ehkä alitehoinen moottori. Siis Samuraissa ja noissa SJ-sarjan peleissä. Oletettavasti Jimnyssä on sama homma. Välityset kun korjaa niin kait siinä valtavia tehoakin pysyy hyötykäyttään paremmin?

Saaneen esittää pienen vastalauseen. Saatin revittyä mun suska yhestä pienestä ojasta (noin 40senttiä vettä+paskaa) pari tuntia sitten. Eturenkaat (225/75x15valahti kyseiseen sekotukseen, ja siinä pysy ku tauti!
Ei auttanu mikään muu kuin hakea 2 tonnin hallitunkki himasta ja tunkata eturenkaat ilmaan että sai vähä fylliä alle, nii sit tuli ajamalla poies.
Ainoa mikä parantaa vakiosuskan etenemistä mettässä on helvetin iso vinssi keulalla +kilometri köyttä missä riittää puhtia vetää sitä vaikka 3metriä syvästä mutalammikosta pohjaa pitkin..<img src=icon_smile_angry.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_angry.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

-Enemistö tarkoittaa joskus sitä, että kaikki idiootit on samalla puolella-

-Jos kerran sais ja kuolis. Mutta kun aina saa, eikä millään kuole!!- <img src=icon_smile_tongue.gif border=0 align=middle>

LaaLaa 24.01.2005 11:44

Ottaen huomioon että Jimnyssä on jäykät akselit. (edessä hi pinion), kierrejouset, erillinen runko, kiinteä neliveto jakolaatikolla (lyhyt puoli 2.145), painoa 1045kg niin kyllä tuossa on MAASTOautoa enemmän kuin monessa lantikassa tai yoyotassa

Jimnyyn saa maailmalta ihan ok varusteita, japaaniassa on ainakin APIO:lta ja tuolta jakolaatikon välityksiä http://www.geocities.com/trialjimny/jimny.html
Myös Samurain laatikon vaihtamiseen löytyy sarjoja ja sittenhän jakolaatikkoon saa vaikka 8:1 välitykset. Lukkoja arbilta. samoin vinssipuskuria jos on varaa ja ei viitsi tehdä.

Tuossa Jimny 35" että se siitä mahdottomuudesta rakentaa
http://www.breytir.is/images/Jimny/Jimny_safari2.jpg

Ja tuossa lapikkailla
http://fuerapiche.eresmas.com/marcas/jimny%206.JPG

Tämä miellyttänee Metsoa, värikin täsmää<img src=icon_smile_cool.gif border=0 align=middle>
http://www.suzuki4x4products.com/pro...y/DSC02342.JPG[img][/img]

"I feel sorry for people who don't drink. When they wake up in the morning, that's as good as they're going to feel all day "<img src=/smiley/beer.gif border=0 align=middle>

offroadjouni 24.01.2005 11:51

Lainaus:

quote:Tämä miellyttänee Metsoa, värikin täsmää<img src=icon_smile_cool.gif border=0 align=middle>
Onpa aika kiikkerän näköinen...

/* Life Begins at 35" */

petr 24.01.2005 12:28

Hyvän näköisiä laitteita. Mitenhän orkkis aksulat kestää tollaisia donitseja? Vähän turhan extremeä jo...ainakin poliisisedän ja katsastusmiehen näkökulmasta :)

-- Eino Grön ja ikivihreät tangat....häh? --

LaaLaa 24.01.2005 13:14

Kiikkeryyteen en osaa sanoa kun ei tuo omakaan meinaa pysyä aina pystyssä mutta akselit on Samurain kokoluokkaa ja samuraissa kestää vetarit kohtuu hyvin 31" rengasta ja järkevällä kuskilla (lue pumppujalalla) jopa 35" rengasta.
Kesän ajelin 33" boggereilla ja samurain akselilla (arbx2). Ainoastaan pitkän takavetarin jo ennestään kierteellä ollut spoori on kiertynyt ehkä aavistuksen lisää.

"I feel sorry for people who don't drink. When they wake up in the morning, that's as good as they're going to feel all day "<img src=/smiley/beer.gif border=0 align=middle>

petr 24.01.2005 13:31

Hetkinen...onks jakoloodassa joku kettinkivälitys? Katselin noita trialjimnyn sivuja ja siellä oli kuva. Eiks se olekkaan pelkkää hammasratasta ja akseleita? =( Onks SJ/samurain jakolooda millainen?

-- Eino Grön ja ikivihreät tangat....häh? --

Nerd-O 24.01.2005 15:14

Lainaus:

quote:Saaneen esittää pienen vastalauseen. Saatin revittyä mun suska yhestä pienestä ojasta (noin 40senttiä vettä+paskaa) pari tuntia sitten. Eturenkaat (225/75x15valahti kyseiseen sekotukseen, ja siinä pysy ku tauti!
Kokeileppa samaan velliin jojotalla tms missä on vastaavaa rengastusta. Eiköhän niillä ole sama homma <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle> Kyllä suikan jumiin saa jos haluaa.

-- Ford ja jokainen käynnistys on yllätys --

Nerd-O

LaaLaa 24.01.2005 15:18

Lainaus:

quote:
Hetkinen...onks jakoloodassa joku kettinkivälitys? Katselin noita trialjimnyn sivuja ja siellä oli kuva. Eiks se olekkaan pelkkää hammasratasta ja akseleita? =( Onks SJ/samurain jakolooda millainen?
On juu näköjään ketjulla. SJ/samurai on rattailla. ketju käyttää vain etuvetoa jos en väärin kuvasta ymmärtänyt. Samanlainen kun vitarassa.

"I feel sorry for people who don't drink. When they wake up in the morning, that's as good as they're going to feel all day "<img src=/smiley/beer.gif border=0 align=middle>

petr 24.01.2005 16:38

Hmm...jotenkin epäilyttää tuo kettinkiveto. Toisaalta kestäähän ne moottoripyörässäkin kohtalaisia tehoja... =/ Ehkä vaihtaa Samurain jakoaski, jossa valmiiksi tihee välitys (kardaanit ja kiinnikkeet menee sepitykseen tod.näk)?

-- Eino Grön ja ikivihreät tangat....häh? --


Sivu luotu: 22:53 (GMT +2).