Offipalsta.COM

Offipalsta.COM (https://forums.offipalsta.com/index.php)
-   Tekniikka & Jutustelu (https://forums.offipalsta.com/forumdisplay.php?f=150)
-   -   bj takapää (https://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=77848)

Rekisteröimätön 12.11.2010 23:44

bj takapää
 
Taas on mietiskelty paljon, mutta mitkä olisi parhaimmat kierrejousi projektiin, Eli jakarit eteen ja taakse, vai jakarit eteen ja taakse rangen varret ja se yläkolmio onko nelilinkki vai kolmi? tai sitten hdj:n nelilinkki taakse. jakareissahan joustot on mitä on, mutta miinus ja plus puolia. Ja kuvathan aina selventävät asiaa. kiitos

Jani E 13.11.2010 10:33

tuleeko leimapeli?
jos ei niin tee kolmiotukivarsi!
tai nelilinkki unipaaleilla
noi jakarihommelit on niin sikajäykkiä kevyeen autoon...

Rekisteröimätön 13.11.2010 12:43

Leimalle pitäis kyllä viedä. et ei noita siis

Racingrabbit 13.11.2010 13:13

Suosittelen taakse Rangen takapään tuentojen käyttöä samoilla mitoituksilla/liikeradoilla

mikjus 13.11.2010 13:30

Vaikka jakarit jotenkin toimiikin takana niin kannattaa suoraan rakentaa sillä rangen vakio hässäkällä tai vielä parempi ja kestävämpi kun tekee vaikka grn tai hdjn nelilinkillä tai "omatekoisella". Omassa on tuo takapää aivan perseestä kun se pyrkii ohjaamaan ja tekee ajamisesta aika mielenkiintosta mutta onpa silläkin jo monta vuotta suhattu.

Rekisteröimätön 13.11.2010 23:20

Ei kellään sattuis olee kuvaa hdj:n nelilinkistä tai, bj:n takapään range/nelinkki.

piipari 14.11.2010 10:51

GR:n kalikoilla rakennettu nelilinkki. Ja ei sit unohdeta vahvistella ainakin noita alempia tukivarsia jos moiseen ratkasuun päädytään...ovat vakiona about huonekaluputkee, eka kivikosketus ja varsi oli solmussa. Jousto ei ole takapäästä loppunut vielä koskaan kesken, kyllä se auto tuntuu kaatuvan ensin.

http://forums.offipalsta.com/picture...ictureid=40448

Unregistered 14.11.2010 22:31

snsqpy
 
oiskohan siit hdj:n takapäästä kuvia jos suoraan tekis siitä kun ne taitaa olla jo valmiiksi jo kestävimmät varret.

HRD 14.11.2010 22:42

http://forums.offipalsta.com/showthr...ght=hdj+tuenta

Tuolta löytyy kuva.


Sivu luotu: 04:37 (GMT +2).