![]() |
Hiluxin vanne pajeroon??
Mahtaakohan mennä surutta hiluxin 16" vanne 1gen pajeron alle? Haulla ei kauheasti viisastunut. Olis 235/85-16 talvinakit ylimääräisenä ja ajattelin pajeron alle ne istuttaa.. King-capissa oli samat renkaat/vanteet viime talven ja hyvin ainakin siihen passasi.. Pajerossa oli viime kesän 33"set alla ja ne pyöri kyl hyvin vaikka ei ole korotettu yms..
|
Retku-keula hilun 6x16 vanne ei sopi pajeroon. Siis se sellainen vanne jossa on iso keskiö. Ne levittää kaikki sisään, joten rengas ottaa käännettäessä kiinni. 205R16 otti mulla kiinni kun kokeilin.
|
Se on vakio hailuksin vanne.. Päivällä pulttasin kiinni ja keskiö sopi justiin edessä eikä ottanut ääriasennoissakaan mihinkään kiinni. Sisälle se kyllä levittää.. Pöljän näköinen.. :D Kun aikaisemmin oli hiukan korotetussa hiluxissa nuo samat renkaat niin apusimpukkaan otti ääriasennossa..
|
Lainaus:
Ei ne hiluxin vanteet taida sopia hyvin kuin hiluxiin. Ja 80-sarjan land cruisereihin. |
Lainaus:
|
Miksei?
Eikös pajeron offset oo +20 vai +30? Retkukeula hiluksin on +30 ja siis 6*16 kokoa. Eiks se sillon pitäs sopii? onks siitä 10 millistä kiinni?
|
Lainaus:
|
Lainaus:
Easterbunny-pajeroon ei käynyt hiluxin vanne, vaan vakio 205-16 rengas otti kiinni etummaiseen korin korvakkeeseen. Sitten alle meni mitsun omat 6x16 vanteen, ja niillä saman kokoinen rengas sopi pyörimään. Laitoin vanteille 235/85-16 Insat, ja ne ottaa lievästi kiinni ääriasennossa. Nyt on lisäksi 38 mm speiserit, no problemo... Easterbunnyt ohjauslaitteet saivat pientä vaurioita edellisen omistajan sunnuntai ajeluissa, siksi varmaan ne hiluxin pyörät eivät sovi alle. Ehkä osasyynä olivat 39,5x15-15 swambberit, ja reipashenkinen ajo... :D Mitsun 6x16 vanteissa on muistaakseni 20 ET ja hiluissa 30. |
Sivu luotu: 08:39 (GMT +2). |