Offipalsta.COM

Offipalsta.COM (https://forums.offipalsta.com/index.php)
-   Tekniikka & Jutustelu (https://forums.offipalsta.com/forumdisplay.php?f=150)
-   -   HJ:n simpukasta kysymyksiä (https://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=74809)

Racingrabbit 19.08.2010 19:45

HJ:n simpukasta kysymyksiä
 
Käykö minkä muun kääntövarsi HJ:n simpukkaan?Pitäisi löytää vähän lyhyempi ja pienemmällä vetovarren kartiolla varustettu kääntövarsi.

Minkä muun (Toyotan?) rattiakselin lähtö kävisi simpukan boorituksille?Pitäisi löytää sellainen,jossa olisi ristinivel jotain 15x40 kokoluokkaa.Saisi liitettyä suoraan Pajeron väliakseliin.

MK 19.08.2010 19:56

Hiacen kääntövarsi on pienempi ja sopii suoraan. Hiacen varressa on kartio toisin päin ja pienempi kuin hj:ssä. Rattiakseliin taitaa kanssa käydä aika monen Toyotan osat. Mulla on jonkun Carinan ristinivel ja se oli noin puolet pienempi kuin hj:n.

http://www.alanmiehet.com/kuvat/07_0...d9d21d7bb3.jpg

Tollukka 19.08.2010 20:49

Läjän varsi käy, rokki daihatsun varsi käy, hiluskin varret käy, tehostamattomissa on hieman pienempi sektoriakselin booritus, ne ei käy. Läjän varsikin on hieman lyhempi kuin hojon orkkis, ja taisipa olla tohatsunkin. Kartiot on samankokoisia noissa, ja osassa toisin päin.


Sivu luotu: 00:16 (GMT +2).