![]() |
|
Moottorisaha taitajia palstalla?
Eli ongelma on se että en saa sachs:in dolmaria säätöihin. Kun sen saa laulaan kunnolla ja päästää kaasusta irti ni sehän sammuu justiinsa. Ja sitten kun saa käymään nätisti tyhjää niin sitte se ei ota jenkaa :mad: Muovi sihdin putsasin,ilman putsarista otin sisukset vitordikseen ja kaasarinkin purin atomeiksi eikä vieläkään pelitä. Löysin tuon romun keräyksestä enkä enää ihmettele miksi :D
|
joskus tuli pienkonehuollossa oltua kesäduunis.. useimmiten lähti kalvokaasuttimella oleva vehje kun vehje pelittää, kun vaihto uuden kalvon, eli siitä lähtisin aluks liikenteesee... ja sit tietty uus tulppa ja uudet gasot tankkii!
|
Hupsvarnassa on ainakin kaasarin perussäätö kun molemmat ruuvit kiinni ja siitä 1,5 kierrosta auki,en tiedä oisko muissa merkeissä sitten sama.
Ja tankin imuletku kannattaa tsekata.. |
voisi olla ne kalvot ,leikannut kiinni
kampiakselin tiivisteet vuotaa kaasuttimen ja pytyn välinen tiivistys tulobensaletkussa ilmavuoto äänenvaimemtimen kipinäverkko tukossa |
Lainaus:
|
kurkkaa mäntää pakoaukon puolelta
|
Mulla oli kans pitkä tappelu mun raivaussahan kanssa. Eilen sain viimeseltä käyntiin. Vaihdoin viimekesänä kalvot kaasariin ja putsasin tankin ja siivilän ja kaikkee, mut se vaan kävi hetken, kierroksilla, tai sit ei lähtenyt ollenkaan käyntiin.
Eilispäivänä otin hussea sarvista ja purin koko paskan, noin miljoonannen kerran. siinä pytyn ja kaasarin välissä on sellanen bakeliitti tms. imukurkku, mä otin ja hioin sen pöydällä santapaperia vasten et se tuli varmasti suoraks, ja kas kummaa, se autto! eli siinä oli varmaan pikkanen käyristymä tai sellanen ja se hori ilmaa sieltä kaasarin ja pytyn välistä? En sitte tiiä oliks tästä sulle apua, mut eti tietoa guuglesta, siinä on kummiskii tillotsonin kaasari, eikö? tietoa löytyy vähintään hyvin.. |
Yleisin vika on pensalekussa. Akselitiivisteet myös tuppaavat vuotamaan kauemmin varastoitaessa. Tämä on helppo kokeilla siten, että muuttuuko tyhjäkäynti laitettaessa saha kyljelleen molemmin puolin?
Suuttimien säätö: Säädä moottoria lähempänä olevasta suuttimesta tyhjäkäynti silleen että käy kovimmilla kierroksilla ja senjälkeen säädä tyhjäkäyntiruuvista (se joka vastaa kaasuakseliin) tyhjäkäynti sopivaksi. Seuraavaksi kaasuliipasin pohjaan ja siitä moottoria kauempana olevasta suuttimesta väännät kovimmat kierrokset mitä siitä löytyy ja siitä vielä hieman aukipäin silleen että vähän hiipuu ne kovimmat kierrokset. Lopuksi vielä tyhjäkäynti ruuvista säätelet niin ettei terä pyöri tyhjäkäynnillä. Tyhjäkäyntisuutinta säädät sitten tarpeenmukaan hyttyykö vai tukehtuuko kiihdyttäessä. |
Ei voi olla ISOA vikaa niin PIENESSÄ laitteessa:D:D:D:D:D
|
Bensaletku kannattaa vaihtaa heti kärkeen.
|
Joo bensaletkuu itekkin suosittelen tutkiin/vaihtaan ja koko matkalta myös tankin sisältä.
|
Lainaus:
|
Mulla sippas hussesta sähköpuola. Kävi kyllä jonkinlaista tyhjäkäyntiä, mutta ei ottanu yhtään jenkaa. Hetken aikaa sai ihmetellä ja tehä kaasarisulkeisia. Puolan vaihdon jälkeen rupes laullaan.
|
Kolmannen kerran kaasari auki,oli jostain tullu se pikkunen metallisihti täyteen saha jauhoa. Huomenna uudet tiivisteet ja kattotaan mitä tapahtuu.
|
Joo... oli dolmarin kanssa mullakin ongelmia.Meni pari vuotta purkaessa,säätäessä ja ihmetellessä. Kunnes se prkle teki tenät väärällä hetkellä.
Hoitomuoto silloin muuttui: Kun sain paskan käyntiin pitkän nyhtämisen jälkeen niin liipaisin pohjaan ja täysillä kierroksilla pelto-ojaan,jossa vesi teki temppunsa. Viimeistelynä keskikokoinen fiskars käteen ja dolmari pienen pieniksi paloiksi, kaupan kautta uusi saha(erimerkkinen) kainalossa kotiin teroittamaan kirvestä. Hoito tepsi,sahaa ei ole tarvinnut säätää sen jälkeen. |
M-saha
Töikseen on tullu muutama vuosi pelattua Hussen ja dollen kaa
|
putpolta putki auki,
vaihda kalvot, tulppa ja ilmanputsari. tsekkaa ettei pensaletkut oo murteimella säädöt 1,5kierrosta kumpaakin alkuun, ja siitä tuntumalla. jos ei auta, niin on joko leikannut kii, puola rikki tai kampiakselin laakeri tai stefa vuotaa. |
Ei auttanut tiivisteitten vaihto,ostin uuden imanputsarinkin. Mutta ilmalentoa se jo otti aika rivakkaasti:D Tarttee kattoa vielä ne kampuran tiivisteet/stefat mikkä sielä sitten onkaan,sittenhän sen voi käsitellä sillä fiskarssilaisella hyvin mielin kun siihen on upottanut tarpeeksi rahaa. Ja voi sen jälkeen vannoa saman valan kun pikku poikana yhden bemarin kohdalla että oli ensimmäinen ja viiminen lajiaan meirän tontilla.:mad:
|
Nou hätä
Lainaus:
Tietysti siihen tulee ne postikulut hin´taan lisää ja varaosat ja työveloitus. Uskoisin että korjauskustannus ei ole kovin suuri. Oletko irroittanut pakoputken ja katsonut ettei ole naarmuja männässä ja sylinterissä, jos on niin ei ole korjaaminen kannattavaa. Otappa yhteyttä |
Lainaus:
mulla oli toi akselitiivisteet menny stillissä. sahailin sit yhden kesän saha aina toiselle puolelle kylellään käynnistys naru oli enää 20cm ja jarru lukittu nippusiteellä. mutta kun meni öljypumppu paskaks mä luovutin ja vaihdoin sahaa toiseen yhtä huonoon ja nyt meni siitäkin akselitiiviste :eek: |
Kyljellään....
On ihan pakko vastata, toi kyljelleen kääntö ei meinaa sitä että kun tyhjäkäynti muuttuu, niin siitä sahasta on akselin tiivisteet paskana. Yleensä se vika on "väärin " säädetty kaasari, sylinterin tiiviste tai imukurkun vuoto ja viimeisenä tulee akselin tiivisteet. Olen itse ollut muutaman vuoden moottorisahan kehitystyössä mukana tehtaan omien suunnitelijoiden ja testaajien kanssa ja on tutkittu häiriöitä tyhjakäynnissä, tehoissa vääntökäyrissä ja monessa muusssakin ihmeellisessä asiassa jota ei tulis ikinä edes mieleen.
Joten älkää nyt ihmeessä heittäkö niitä sahoja männikköön jos on joikin käyntihäiriö ja sahan sylinteri ja mäntä on ehjiä, ne on satavarmasti kumminkin toimivia pelejä, jotka kannattaa korjata tai ostaa aina samanlaisen tilalle jos ei mielenkiinto riitä, ompahan ainakin varaosat vanhasta jäljellä. Dolmarin perussäätö 2007 ja sitä vanhemmissa on 1 kierros molempia suuttimia auki. silloin saha lähtee käyntiin ja pellaa jollain tavoin SIIS ainostaan säätö jotta saha saadaan käymään, sen jälkeen ajetaa saha kuumaksi ja tehdään uudetaan ns. työsäätö ja se on melkein joka sahassa vähän erinlainen, johtuen monista eri asoista.(nykysäädöt voi olla jopa 5 kierrosta suuttimet auki) Dollen ja Hussen ja jonssen eduksi voi sanoa laadun tasaisuus, ei ole hemmetin kauheita eroja laadussa. Tehtaalla kasaajan huolellisuus on ensisijaisessa arvossa. Esim. Dollen sahoista löytyy aina 2 leimaa kasaajan nimikirjaimet tai kasaajan numero ja koekäyttäjän numero. Mitä enemmän leimoja pohjasta löytyy, sen huonompi yksilö 5 leimaa maksimi sen jälkeen hylkyyn, joten jos et osaa säätää sahaa vie se ammatitaitoiselle sahankorjaajalle. Kun haet sahaa pyydä korjaajaa käynnistämään saha, jos se lähtee viimeistään neljännellä nykäisyllä käyntiin on se "ehkä" kunnossa tai ainakin voit luottaa että saha toimii riittävästi. Parhaat sankarit käynnistää sahan yhdellä nykäisyllä ja siinä on jo käytetty ryyppyä, puolikaasua ja painettu samalla kaasu pohjaan.(onnistuu muutaman harjoittelun jälkeen) Kun käännät sahan kyljelleen muuttuu esim. bensan virtaukset sylinterin pystykanavissa, parhaimmissa näitä kanavia on jopa 9kpl. normi ammattisahassa 5kpl. ja mökkiversiossa ne on täysin avoimia kanavia, joten mökkisahan hifistäminen parhaaseen käyntiin on jopa taidetta. ns. umpikanavilla saadaan käynti joka kierrosalueella parhaaksi mahdolliseksi ja sahan vääntökäyrä ja tehot mahdollisimmat hyviksi, jos kierrokset esim. laskee kun saha on vielä kylmä on bensa liian "raakaa" ei kaasuunnu tarpeeksi tai kaasarista tulee liian rikas seos... mökkiversiossa voi jopa kierrokset nousta, mutta mutta se sahan SÄÄTÖ on oleellinen sen toimintaan. Toivottavasti ei sahan omistajat heti hermostuisi kaksitahtipeleihin, on ne sen verran mielenkiintoisia. edittiä: jäihän tuosta tilhi, parru, sin taiva ja muutama muukin merkki pois, mutta ei ole kokemuksia niistä merkeistä, niin jätän ne lukijan ja jokon toisen korjaajan vastuulle. Tuossa vielä linkki tehtaan sivuille, mistä näkee toiminnan huomioitavaa on se että molempien suuttimien säätö vaikuttaa huippukierroksiin ja vääntöön ja tehoon. http://www.dolmar.de/wissen/schulungs__br___material/ |
Lainaus:
|
Lainaus:
|
Lainaus:
|
Bensaletku
Lainaus:
|
Sivu luotu: 16:41 (GMT +2). |
|