Offipalsta.COM

Offipalsta.COM (https://forums.offipalsta.com/index.php)
-   Tekniikka & Jutustelu (https://forums.offipalsta.com/forumdisplay.php?f=150)
-   -   pajeron vääntöjouset! (https://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=70488)

opro 31.03.2010 21:29

pajeron vääntöjouset!
 
potilas 1993 pajero! paljonko vääntöjousia kiristämällä pystyy keulaa nostamaan? sitten mistä sais pidemmät iskarit kun olis tarkotus laittaa taakse gr patrollin kierrejouset, joiden pitäs nostaa perää 2-3 tuumaa!

Rekisteröimätön 31.03.2010 22:45

noin 4o mm mut tulee suht jäykkä keulasta ja käsittääkseni ulosjoustot häviää melko pahasti, voin olla väärässäkin

Vilkutin 01.04.2010 17:30

Vetonivelet huutaa hoosiannaan, kulmat jyrkkenee ku vedät jousituksen tappiiin... ja ulosjoustot tosiaan häviää. Lisää korotusta saat kun veistät rajotin kumeista pois. Sellaset on muistaakseni molempiin suuntiin, sisään ja ulosjoustoon.

454SS 21.04.2010 21:29

Noin 100mm kun vaihdat uudemman Pajeron ylätukivarret ja siirrät niistä pallot varren alapuolelle, poistat ulosjouston rajoittimet kokonaan, hiot vetoakseleiden päistä perän puolelta muutaman millin pois ja vaihdat vetareihin sisempien kumien tilalle ulommat kumit. Murrokset vaan on sen jälkeen aika kovilla, joten maantiellä kannattaa ajaa napalukot auki.


Sivu luotu: 02:33 (GMT +2).