Offipalsta.COM

Offipalsta.COM (https://forums.offipalsta.com/index.php)
-   Tekniikka & Jutustelu (https://forums.offipalsta.com/forumdisplay.php?f=150)
-   -   King cab diesel -91 (https://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=70092)

Rekisteröimätön 20.03.2010 19:55

King cab diesel -91
 
Mikähän ois king cabin etu automaattilukoissa, kun ajossa yrittää laittaa lukkoja päälle, vaikka keppi takavetoasennossa.Oisko vaan paskaa vai onko muuten paskana.

Nippan 22.03.2010 09:25

Pakkasella täysin normaali ongelma jos lähtee liikkeelle pelkästään takavedolla, vie aikaa että etunavat ja sisällä oleva vaseliini tai mikälie rasva lämpeää ja notkistuu, voipi pamahella aika ikävästikkin ja pidemmällä välillä hajottaa vähintään sen lukkorenkaan sisuksista kuten mulla.
Kannattaa ottaa irti ja katsastaa mitä se on syönyt, ei oo pahakaan homma... vois laittoo kuvia omien napiksien vaihdosta manuaalisiin mutta oon hävittänä kuvat perrrk :D

Rekisteröimätön 23.03.2010 12:02

No enää ei kytke sitten ollenkaan nelikkoo päälle, mitähän on paskana? Voiko se rohina hajottaa muuta, kun
lukon??

Oskari88 28.03.2010 08:26

mulla kans vittuilee...
 
Mullaki kingcapissa vakio automaattilukot eessä. onko tietoo että onko/pitäskö niiden lukkojen pitää 100% vai jtn muuta ehkä 75%, ku kyllä kytkee päälle mutta ei pidä...?:rolleyes:

Nippan 28.03.2010 21:25

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja Oskari88 (Viesti 655856)
Mullaki kingcapissa vakio automaattilukot eessä. onko tietoo että onko/pitäskö niiden lukkojen pitää 100% vai jtn muuta ehkä 75%, ku kyllä kytkee päälle mutta ei pidä...?:rolleyes:


Eli nyt teit ensimmäisen virheen :D, Napalukko ei lukitse muuta kuin renkaan voimansiirtoon,
eli rengas -> napalukko -> vetoakseli -> etuperä -> etukardaani -> vaihteisto, tossa nuin niinku suunnilleen voimansiirto rinki menee. Eli jos toinen etunen on ilmassa ni avoimella perällä ilmassa oleva rengas pyörii mutta maassa oleva ei, eli jos haluis oikeesti nelivedon niin se tarkottas että etuperään jonkinlaista kytkettävää lukkoa, esm ARB..
Ja ei mitään jäykkiä vassuja sinne napalukon sisuksiin, ite oon käyttäny noissa manuaalisissa moottoriöljyä sisuksiin... kannattaa se automaaginen lukko napata irti, eikä oo edes vaikea ottaa irti ja samalla tarkastee etulaakerin kunto kun tunkkaa pyörän ilmaan ja heiluttelee... :D


Sivu luotu: 16:28 (GMT +2).