Offipalsta.COM

Offipalsta.COM (https://forums.offipalsta.com/index.php)
-   Tekniikka & Jutustelu (https://forums.offipalsta.com/forumdisplay.php?f=150)
-   -   Etuperän öljyvaahto ja laatikon kalkatus (https://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=69098)

maakari 20.02.2010 10:56

Etuperän öljyvaahto ja laatikon kalkatus
 
Tarkistelin voimansiirron öljyt ja etuperästä tuli ylläri vastaan:(
Täyttöpropun reijästä alko valua vaaleeta öljyvaahtoo ja öljy tuntu hilemäiseltä. Taitaa olla laakerit loppu?
Kartaanin laipassa on jonkin verran klappia, mutta ei ajossa pidä metakkaa nelikko päällä!
Ihmetyttää tuo öljy kovasti, takaperään vaihdettu samaan aikaa ja siel ihan kirkasta. Valtaosin ajettu takavedolla ja navat auki.

Toinen ihmetys tuli kytkimen ja silmälaakerin vaihdon jälkeen. Lämpimillä öljyillä vaihdelootasta kuuluu kevyttä kolkotusta vaihde vapaalla. Ääni loppuu jos painattaa vaihekeppiä esim. kakkosen kohalle kevyesti.
Ajossa ei kuuluu mitään erikoisia ääniä.

Mika.U 20.02.2010 11:32

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja maakari (Viesti 644512)
Tarkistelin voimansiirron öljyt ja etuperästä tuli ylläri vastaan:(
Täyttöpropun reijästä alko valua vaaleeta öljyvaahtoo ja öljy tuntu hilemäiseltä. Taitaa olla laakerit loppu?

Tämähän tarkoittaa sitä, että öljyn seassa on aikas reippaastikkin vettä. Laakerit on voineet ottaa itseensä mutta testaisin uusilla öljyillä.

Stefat saattaa olla kylläkin loppu jos perään pääsee vettä tai sitten akselia on upoteltu syvälle ja vesi on mennyt huohottimesta perään.

maakari 20.02.2010 15:32

Ei pitäs vettä päästä perrään. Stefat on uudehkot ja ei ole ollu kun tie käytössä! En aikasemmin ole tuollaiseen ilmiöön törmänny. Ei kait tuo kondenssi vettäkään voi olla:confused:

KarvaTurpa 20.02.2010 20:32

Vaalea vaahto tosiaan vahvasti viittaa veteen, eikä vettä tarvita suurta määrää kun vaahtoaa. Onko tullut tutkittua tarkemmin huohotinventtiiliä? Voisiko sieltä päästä tilkka vettä sekaan ja aiheuttaa moisen?
Tosin huomasin viime talvena pakkasella akseliremppaa tehdessä, että hieman tuntui keräävän banjon sisäpintaan kidettä eli kaipa sinne voi se tilkka kondensoituakin, jos ei tule ajeltua lämpöiseksi paikkoa ajoittain...en tiedä?

huru-ukko 20.02.2010 20:38

No oisko se huohottimen kautta (jos sellainen löytyy) vesi päässyt sinne perään.

Arpe 20.02.2010 21:43

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja maakari (Viesti 644512)
Lämpimillä öljyillä vaihdelootasta kuuluu kevyttä kolkotusta vaihde vapaalla. Ääni loppuu jos painattaa vaihekeppiä esim. kakkosen kohalle kevyesti.
Ajossa ei kuuluu mitään erikoisia ääniä.

Kuulostaa ihan toyotan oireelta. Kytkinakselin vaihdelaatikon puoleisissa laakereissa hiukan välystä. Ennemmin sääntö kun poikkeus ainakin LJ:n laatikossa.
Ei ole äärimmäisen vakavaa,mut ikävä ääni.

KarvaTurpa 20.02.2010 21:49

Öljyt vaihtoon ja kovaa ajoa:).

sisua45 20.02.2010 22:06

Vanhat öljyt saattaa vaahdota ilman vettäkin. Vaahtoa tuli joskus vastaan VW LT:n laatikosta, ja sillä ei kauheesti offattu. :)

maakari 21.02.2010 09:49

Pitänee vaihtaa uudet öljyt perrään. Nyt ei kerkee purkamaan, kun on työajussa auto, alkuperäset laakerit varmaan on, joten ei varmaan huonoo vaihto tekis:)

Bj Andy 21.02.2010 12:38

Ei kannata ehjää korjata.
Se klappi lähtee tod.näk kiristämällä tai jos haluat varman päälle niin uudella krymppiholkilla.

Koikkalainen 01.03.2010 11:58

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja maakari (Viesti 644512)
Toinen ihmetys tuli kytkimen ja silmälaakerin vaihdon jälkeen. Lämpimillä öljyillä vaihdelootasta kuuluu kevyttä kolkotusta vaihde vapaalla. Ääni loppuu jos painattaa vaihekeppiä esim. kakkosen kohalle kevyesti.
Ajossa ei kuuluu mitään erikoisia ääniä.

Mäkin törmäsin samaan kun laatikko vaihtui "huippukuntoiseen" käytettyyn. Mulla kalkatus on sen verran paha että ei oo tulle autolla ajettua, vaan odottaa laatikon laskemista alas ja aukaisua.

Kylmällä laatikolla ei ääntä kuulu ja lämpimällä laatikolla ääni häipyy kytkintä polkaistaessa sekä vaimenee hieman vaihdekeppiä painamalla...

maakari 18.03.2010 16:00

Etuperän klappi pieneni kirimällä pinionin mutteria, pitää seurata alkaako rattaita jyrsiä:)
Vaihelootaan vaihdoin öljyn, 25 tkm ajetut ja tosi kirkkaat oli, eikä magneetissa kuin normi mujut. Laakerivianhan kait pitäs ruveta polttamaan öljyä tummaksi, ainaskin mettäkoneissa jakoaskin öljyt melkosen tummia kun korjausta vaatii!
Laitoin uudet oljyt sissään ja kovaa ajua, saas nähdä poikiiko vai ei:rolleyes:


Sivu luotu: 06:02 (GMT +2).