Offipalsta.COM

Offipalsta.COM (https://forums.offipalsta.com/index.php)
-   Tekniikka & Jutustelu (https://forums.offipalsta.com/forumdisplay.php?f=150)
-   -   Rullakidan leveys suhteessa vinssin "rumpuun" (https://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=68858)

veijon-esso 13.02.2010 19:17

Rullakidan leveys suhteessa vinssin "rumpuun"
 
Jees, eli pitäiskö sen olla pikkasen kapeempi ja minkäverran? Tossa omassa kita on melkeimpä vähän leveempi ja vaijeri pääsee kerääntymään vähän turhan helposti rummun laitaan ja tänään se vajeri sit kiipes laidan yli ja teki jumituksen. Ajattelin kaventaa kitaa hieman, mutta onko tohon jotain mittaa minkäverran se olis hyvä olla kapeempi kuin vinssin rumpu?

ZeiZei 13.02.2010 19:37

Ite tekisin vaijerin verran kapeamman kidan, siis puoleltansa.
Riippuu vähän kidan etäisyydestä rumpuunkin, mitä kauempana, sen kapeampi voi olla.

veijon-esso 13.02.2010 21:01

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja ZeiZei (Viesti 642108)
Ite tekisin vaijerin verran kapeamman kidan, siis puoleltansa.
Riippuu vähän kidan etäisyydestä rumpuunkin, mitä kauempana, sen kapeampi voi olla.

Kita on mielestäni aika kaukana rummusta, joten ehkä pariki senttiä vois olla kapeampi / puoli. Katotaan millanen siitä tulee ja tehdään sit piirustukset että tällästä yritettiin.

veijon-esso 28.02.2010 16:16

Nyt on kita kavennettu, melkein 3cm kapeempi / puoli. Saapi nähä miten pelaa mettä käytössä mutta tallilla se ainakin toimi niinkuin nää viritykset yleensäkkin. :-)

http://forums.offipalsta.com/picture...ictureid=52777

http://forums.offipalsta.com/picture...ictureid=52776


Sivu luotu: 18:11 (GMT +2).