![]() |
Mihnä autoon saa suurimmat katulailliset renkaat?
Elipä tuli mieleen kysellä, kun omaan laitokseen saa kivat sirkkelinterät pistää laillisesti, niin mihin laitokseen saa pistää ISOIMMAT? :)
|
Eikai nykyään saa enää 35" suurempia lainkaan, edes erikoisluvalla.
Onhan noita jenkkejä ainaki 38" leimattuna. Raumalla on Wagoneer missä oli muistaakseni 38 tai 38,5" leimassa ja alla. |
Tollaseen --> http://www.mil.fi/maavoimat/kalustoe...&equipment=113 :D
|
ei koske maastokuorma autoja?! joilla ei saa ajaa "missään" :(
|
Vastaa täysin kysymykseen. Mihin AUTOON? -Sisu. KATULAILLISET? -Nuo on. Sisulla ja noilla renkailla saa ajaa ainakin kaikilla yleisillä teillä, jos pääasia on mahdollisimman isot renkaat niin on iso autokin samalla... :D Moggiin taitaa kans saada ihan kivan kokoset leimattua?
|
Hummer?
|
B-kortilla ajettavista isoimmat saa Hummer H3:een (orkkis-optio 285/75R16): 35" ja JK-Wrangleriin myös melkein (orkkis 255/75R17): ~34.5".
Niin, ja C03:een 37". |
Onko nuissa joku pyöristys sääntö ylöspäin, koska minun laskelmilla 35" ei täyty hummerissa ja wrangler menee nippa nappa yli 34"?
Lainaus:
|
Lainaus:
Mikäs se olikaan jeepin prototyyppi, jossa oli jo vakiona 40" renkaat? Hurricane tjsp. Ei oo tainnu ainakaan vielä päästä tuotantoon asti? |
Lainaus:
|
Mulla yks kirja antaa Jeep SJ 1ton ja 3/4 ton pick-upeille suurimmaksi rengaskooksi 9.50x16.5
löytyykö STRO:sta tuota kokoa? http://forums.offipalsta.com/picture...pictureid=3376 |
Hummer H2;essa taitaa olla 37. Mutta useat niistä rekisteröity täällä KA:ksi?
H2:essa kyllä tarviikin isot renkaat, kun auton kuivapainokin kolmisen tonnia. |
Minkäkokoiset saa laillisesti alle jos 245/70x16" on suurin otteessa?
|
No varmaankin 245/70X16
|
Meinaan että muutoskatsastettua laillisesti...
|
Lainaus:
|
Sivu luotu: 05:03 (GMT +2). |