Offipalsta.COM

Offipalsta.COM (https://forums.offipalsta.com/index.php)
-   Tekniikka & Jutustelu (https://forums.offipalsta.com/forumdisplay.php?f=150)
-   -   hdj80 konevika? (https://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=67946)

mersuonkiva 18.01.2010 21:46

hdj80 konevika?
 
Nyt se sitten tapahtui, lantikka ei ota kaikkia kierroksia ja pakoputki haisee polttoaineelle????
Voisiko olla mäntä risa kun kuuluu naputus koneesta? tietäisikö joku paikan josta saisi edullisesti koneen osia (siis muu kuin toyota) :confused::confused:

Kratz 18.01.2010 22:13

onks sulla tehty suutin remonttia.... kannattaa käyttää jossain diesel huollossa puristus mittauksessa ja samalla ajaavat suuttimet penkissä. selviää suuttimien kunto ja samalla toi mäntä homma puristuksista ja se naputuski voi johtua suuttimista.

-MaTTi- 18.01.2010 22:14

http://www.slck.net/viewtopic.php?t=4311
http://www.slck.net/viewtopic.php?t=3079

tdi 18.01.2010 23:38

mulla vähän sama ongelma on (oli). huomasin kun purin niin mullakin oli pakoputki täynnä naftaa ja oli tuo kannentiiviste menny. suuttimet oli tukossa ja sit kai poltti tuon kanneentiivisteen, jos mahollista niin kannattaa ne puristukset tarkistaa ja suuttimet diisel huoltoon. menikö sulla vedet ja öljyt sekasin ? savuttaako se mitenpaljon ? käykö se kaikilla ? paljon sun koneella on ajettu ?

vittumaisii tälläset :mad:

mersuonkiva 19.01.2010 20:42

nyt sitä on tutkittu. ohivuotoa oli 5 pytyssä, meni ilmat suoraan alakertaan. tänään otettiin kansi pois ja ihme kyllä ei löytynyt mitään vikaa. huomenna lähtee männät sit luulis löytyvän jotain tai sit loppuu visiot.:confused: edellinen täydellinen koneremontti on tehty 200000km sitten silloinkin on vaihdettu kaikki mitä pystyy ( oli totaalinen TUHO) :mad: suuttimet pitäs olla ehjät, kannentiivistekkin oli ehjä, venttiilit ei vuoda. PITÄÄKÖ OSTAA NIVA NIIN SAISI KOKO KONEEN 300e :mad::mad:

tdi 19.01.2010 23:43

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja mersuonkiva (Viesti 634424)
PITÄÄKÖ OSTAA NIVA NIIN SAISI KOKO KONEEN 300e :mad::mad:

samaa oon suunnitellut :D

mersuonkiva 20.01.2010 23:13

nyt selvisi mistä ääni ja tehon menetys johtui:D 6 pytystä oli kiertokangen yläpään laakerointi pettänyt, oli noin 3 milliä välystä. oli laakeri mennyt ihan murusiksi ( ollut liian kovaa ainetta) Menee uusiksi ainakin kiertokanki ja mäntä. pistetään vielä vahvemmat laakeritkin molempiin päihin. Ei sitä uskoisi miten vahvaa tekoa nuo muuten ovat kun rouvaa jututin asian tiimoilta niin sanoi että on se ääni sieltä kuulunut jo ehkä pari kuukautta eli noin 10tuhatta km:p:p

Kartse1 21.01.2010 10:25

Joko nostit männät pois lohkosta ja mitä löytyi?

Männänrenkaiden ja männänrenkaiden urien kunto männissä kiinnostaa, sillä niiden ongelmista tuo ohivuoto tulee.

Kiertokankien laakereiden pettäminen ei sinällään aiheuta ohivuotoja... :)

mersuonkiva 21.01.2010 20:59

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja Kartse1 (Viesti 634964)
Joko nostit männät pois lohkosta ja mitä löytyi?

Männänrenkaiden ja männänrenkaiden urien kunto männissä kiinnostaa, sillä niiden ongelmista tuo ohivuoto tulee.

Kiertokankien laakereiden pettäminen ei sinällään aiheuta ohivuotoja... :)

männät yhtä lukuunottamatta kunnossa kuten renkaatkin. sen yhden männän oli rikkonut kiertokanki. se ohivuoto taisi olla mittaus moka koska kaikki oli kunnossa.:D


Sivu luotu: 18:31 (GMT +2).