![]() |
Volvo Td-sarjan moottorin tunnistusta
Nyt pitäis löytää joku asiantuntija! Mikä on Volvo moottorin tyyppi (vm ehkä 85-95) jossa on käytetty Bosch:in jakajapumppua? Moottori on malliltaan TD60,mutta ihan mielenkiinnosta haluaisin vähän enempi tietää,missä käytetty ja valmistus vuodet,ym,ym. On Volvot tullut muuten tutuksi auto ja maansiirto puolella mutta ei vielä tällaista ole vastaan tullut.
|
Mulla on koneella Autodata 2004-ohjelma, ja kävin siitä kaikki F6 ja FL6 volvot läpi. Autodatasta löytyy vuosien 1981-1999 volvon kuorma-autot. Moottorit TD60, TD61, ja TD63 kaikilla versioilla. Missään moottorissa ei ollut jakajapumppua, vaan kaikissa oli Bosch P- tai MW-sarjan pumppu. Eli rivipumppu.
Mistä tuo moottori on kotoisin, onko se tosiaan purettu volvosta? Jakajapumpullinen kone kuulostaa enempi rellulle. :D Meillä oli joskus yksi Saviem (sama peli kuin renault), ja siinä oli jakajapumppu. Se ei ollut bossi, vaan joku muu. Joku CAV sukuinen. Kaikki ruiskupumput ovat periaattessa Boschin, tai CAV:n kopioita. :rolleyes: |
Lainaus:
|
Soitin eräällä Volvon asentajalle ja tietoa tuli kuin apteekin hyllyltä,eli malli on TD40.Bosch:in jakapumppu,matala ja yhtenäinen venttiilikoppa,hehkut kannessa ja mitähän muita tuntomerkkiä hän luetteli.Olin itsekksin siinä uskossa että se olis ollut Td60 mutta näin tällä kertaa. Moottoria on käytetty autoissa ja myös vene käytössä on paljon tätä mallia.
|
Jos se on TD40, niin 1983-1986. Jos uudempi TD41, niin 1986-1989. Yhtä kaikki, 3.6 litraa ja 120-125 hv.
Jos haluat selvittää vielä sen, niin katso pumpun kyljestä bossin pitkä osanumero. |
Löytyi siitä se tyyppikilpi jossa on merkattu TD40a,täytyy ottaa siitä se numero niin selviää lopullisesti tämä mysteeri. Kiitoksia kun oot selvitelly tietoja tuosta moottorista.
|
Ei mitään, ole hyvä vaan. :) Moottorit on mielenkiintoisia. :D
|
Lainaus:
|
Talvi tekee välillä tuhojaan. Töissä saa talvella olla tarkkana noitten kanssa. Erityisesti merikoneissa on vettä joka paikassa, raakavesipumppu, lämmönvaihdin, pakosarja yms. Vähän jää johonkin vettä, niin naks, halki on. :mad:
|
Lainaus:
Venepuolella kamaa vielä saatavissa, mutta hinta sen mukainen! Ja jos remppaat koneen, kannattaa pumpun maksimikierrokset nostaa tuonne 4000rpm kohdalle, koska alkuperäinen 3250rpm ei nosta kunnolla ahtoja ja moottorin "vetoalue" alkaa luuri 2800rpm kohdallla!!! Muuten moottori on hyvä, "käkikelloissa" (F4 / FL4 mallit) moottorit kestivät yllättävän hyvin, vaikka F4 malli olkin aika "askeettinen". Venemootttorina ERINOMAINEN, koska kulutus pieni, mutta laajan vääntöalueen takia taloudellinen ajettava! |
Joo ite kans vähän mietin samoja asioita varaosien suhteen. On vaan jäänyt kammo ku työmalla oli ennen Volvo Pentan n.600 hv moottoreita niin niihin piti etsiä jo ympäri Ruotsia osat,on nekin korvattu Cat:illa,niihin kyllä lyötyy osia. No Volvo vaihtoi omistajaa ja nyt taas uusia projetia etsimään
|
Lainaus:
|
Lainaus:
pekkapajunen@hotmail.com |
Löysimpä vanhan topicin jossa puidaan TD40 moottoria. Osaako joku sanoa mitä eroa on TD40 ja TD41 moottorilla. FL4 kuorkissa on tuo TD41G moottori ja pitäisi säätää ruiskutus ennakko. Löysin TD40 huoltomanuaalin jossa neuvotaan säätäminen, mutta onko eroja ruiskupumpun osalta näillä moottoreilla. Siis voinko säätää TD40 ohjeilla. Kokeilemallahan se selviäisi mutta jos jollain tietoa niin ei ois pahitteeksi.
|
Tuossa olis tamd41 venemoottorin korjaamokäsikirja. En tiedä onko sit kuinka sama kuin tuo sun kone mut luulisin, että eroja ei paljoa ole paitsi jäähdytys. Itsellä ollut tuo kahdessa veneessä ja melko perusvarma motti, tuota uudemmissa kad ja ym. koneissa onkin sit kaikenlaista mukavaa...
Yleinen: http://boatinfo.no/lib/volvo/manuals...41-swe.html#/2 Polttoaine: http://boatinfo.no/lib/volvo/manuals/41fuel.html#/34 Valitettavasti tuolta puuttuu se technical data jossa olis ruiskuennakot |
Lainaus:
PL 13 (Vetotie 3) 01611 VANTAA Vaihde: 010 655 00 Ja pyydät teknistä tukea... Löytyy kaikki mahdollinen kirjallisuus pojilta, kun vain pyydät "nätisti"! |
venemoottorit vs. kuorma-auton koneet.
nuo merikoneet muistaakseni 3,6 litraisia, kun kuorkin koneet 3,8? ja merimoottorit muistaakseni juontaa juurensa jostain perkinssistä?
aikanaan yritin juurikin tuota 200 hv merimoottoria ja kuorkin 3,8 risteyttää, niin ei onnistunut, ei ainakaan helposti. P.s oliko tuossa td40 ja td41 kuorkin koneessa enemmänkin eroja, olisko toinen ollut esikammio, ja toinen suoraruisku? tuo teknillinen neuvonta vois olla oikea paikka kysellä... |
Pikku Åkerman kaivurissakin on Td31 konetta ja se on kans jakajapumpulla.
|
Sivu luotu: 23:41 (GMT +2). |