![]() |
Kulman talvikausi alkaa la 16.1.
Kulman Joulutauko on päättymässä ja vaikka tulevassa viikonlopussa offailumahdollisuuksia näyttää olevan varsin runsaastikin niin tässä vielä yksi vaihtoehto lumiseen metsään möyrimään haluaville. Voipahan siinä samalla testailla laitteiden toimintaa tulevaa Talvieksytystä ajatellen.
Espoossakin on pitkästä aikaa kunnon talvi ja niinpä Kulman reiteilläkin on reilut 40 cm lunta. Roudan tai jäiden paksuudesta ei ole tietoa, mutta pakkasista huolimatta suolutakoissa saattaapi olla pehmeetä :rolleyes: Ajelemaan pääsee klo 10 lähtien ja metsästä poistutaan klo 17 korvilla, jollei muuta ilmoiteta. Ennakkoilmoittautuminen pakollinen to. 14.1. klo 21.00 mennessä SÄHKÖPOSTILLA hallitus@tapua.fi JA antti.karhu@fjdc.org Ajelun osanottomaksu 10 € jäseniltä (TapUA ja FJDC) ja 20 € vierailta. Nuotiotulet ja reittikartta kuuluvat hintaan ja nuotio on veloituksetta myös ulkoilijoiden käytössä AUTOSSA JA MÖNKKÄRISSÄKIN TULEE OLLA LEIMATTU JA TOIMINTAKUNTOINEN SAMMUTIN!! Muista pakollisista varusteista löydät tarkempaa tietoa osoitteesta www.tapua.fi ja www.fjdc.org Mönkkärit ajelevat Kulman reiteillä samoin säännöin kuin autot :) Kaikille Kulmaan tulijoille tähdennetään, että MAANTÄYTTÖALUEEN RINTEET JA RUDUKSEN KENTTÄ ovat KIELLETTYÄ aluetta. Myös pysäköinti Ruduksen kentällä on KIELLETTY! Pitkät yhdistelmät saa käydä kentällä kääntämässä. OHJEENA TRAILERIEN JA KULJETUSAUTOJEN PYSÄKÖIJILLE: KULJETUSKALUSTO PYSÄKÖITÄVÄ KEULA PALUUSUUNTAAN ELI TÄYTTÖMÄEN PUOLELLE TIETÄ!! TULOSUUNNASSA OIKEALLA PYSÄKÖINTI SALLITTU VAIN HENKILÖ- JA PAKETTIAUTOILLE !!! TÄMÄ SIKSI, ETTÄ AJOTIEN KESKIALUE PYSYY VAPAANA SORA-ASEMAN LIIKENTEELLE !! Kulman säännöt ja lisätietoa osoitteesta; www.tapua.fi ja www.fjdc.org LUMIKELIT KUN ON NIIN KETJUJAKIN SAA KÄYTTÄÄ :) Ja niille, jotka eivät Kulmakorvessa ole ennen käyneet niin osoitehan on Kulmakorven tie, Espoo. Turun moottoritieltä Ämmässuon (Nupurin) liittymästä pois! Kulmakorventien loppupäässä opasteet ajoalueelle! Nuotiopaikka/ilmoittautuminen; Pohjoinen leveys 60 astetta 14.128 minuuttia, Itäinen pituus 024 astetta 33.422 minuuttia (koordinattijärjestelmä WGS84) Kartan löydät osoitteestawww.tapua.fi Tervetuloa ajelemaan tai vaikkapa vain ulkoilemaan Kulmikseen. MP www.tapua.fi www.fjdc.org |
Ei kerkee!
Mielihän tekis kyllä, mutta kun on jo sovittuna muuta ja seuraavana päivä mennään Mäntsälään Safaroimaan.
Seuraavaan kertaan. t.Ismo Ämmä |
Oi voi, tulipa sopivasti päällekkäin muiden ajojen kanssa. Ois ollu kiva päästä ajamaan hankeen, kivet ja kannot varmaan "mukavasti" lumen alla piilossa ja jäät ei varmana kestä kun lumi tuli melkein heti pakkasten perässä jäiden päälle...
No ne ketkä pääsee ajamaan kulmaan niin ottaapi tilanteista paljon kuvia! |
yritetään mukaan ajelemaan ;)
t:sami |
Mukana ollaan..
|
Kai sitä voi tulla kattelee kun muut ajelee kun ei ole saannut lukkoja laitettua niin en lähe sorvaamaan sinne umpihankeen kastuu vielä jalat ;)
|
ehkä paistaa makkaraa ehkä ei :)
|
Jos mielii metsään niin ilmoittautumisia
Onkos porukka vielä talviunilla vai menossa kaikki Punkan alueelle ajelemaan kun on aikas hiljaista ilmoittautumispuolella :eek:
Ja luntahan on ihan mukavasti ja se on sopivan pehmeääkin ettei isommin pistä vastaankaan. :rolleyes: Aika pöperölunta kylläkin että melko haasteellinen keli :) Niiden, jotka metsään aikovat lähteä kannattaa ottaa lumilapio mukaan. helpottaa siltojen ylitystä jos ensin lapioi lumet, muuten voipi joutua vinssailemaan laitteita ojasta :cool: Inhorealisti |
Ei pääse tulemaan, kun olis tarkoitus suzukiin laittaa vinssiä keulalle...
|
Lainaus:
|
NO NIIN JUU ETTÄ SELLANEN REISSU SE ;)
Kiitos Mikolle taas ajoista jotka olivat sangen jumiset ja hankalat eikä ihan ilman vaurioitakaan selvitty tosin se mitä hajos selvinnee sitten kevväällä kun hanki sulaa ja mieli virkenee ;( !!! mutta kivaa oli niin kauan kun oli jumi oli meillä uran pisin ja hattumaisin vaikka ei paikka ollut niin kovin kummonen!?' TODELLA ISO KIITOS KAIKILLE jotka olitte meitä auttamassa ja ANTEEKSI myös kaikille kun meinas huom vain meinas mennä hermot ja usko sekä kuskilta että iskältä ;) No nyt kotona ja kaikki hyvin katellaan taas kun saadaan urhea VOLVO taas kuntoon!!! t:sami, antsu,sampo, lilly,japu ja VOLVO |
kiitos makkara tulista! koiralla oli nii kivaa ettei meinannu kotii lähtee :) toivotaan pieniä vaurioita volvon aksulaan (ei se ihan tervettä ääntä pitäny tiellä :( ) reilu neljä tuntii tuli ulkoiltuu että molemmat aika puhki kotiin päästyä. luntakin löyty kainaloihin asti :)
|
Sivu luotu: 00:48 (GMT +2). |