Offipalsta.COM

Offipalsta.COM (https://forums.offipalsta.com/index.php)
-   Tapahtumat (https://forums.offipalsta.com/forumdisplay.php?f=152)
-   -   Kulman ajokauden päätös la 12.12. (https://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=66218)

Byrocrat 29.11.2009 17:17

Kulman ajokauden päätös la 12.12.
 
Kulman vuoden 2009 ajokauden päätös- ja pikkujouluajelut ajellaan la 12.12. normaalia pidennettynä jotta mahdolliset pitkämatkalaisetkin ehtivät ajelemaan :). Pikkujoulun kunniaksi glögiä ja pipareita :)

Ajelemaan pääsee klo 10 lähtien ja metsästä poistutaan, mikäli ajelijoilla virtaa riittää, klo19 korvilla, jollei muuta ilmoiteta.

Lumeton metsä antaa sopivasti lisähaasteita illan pimetessä, joten otsalampullekin (tai muulle työvalolle :rolleyes:) varmaan löytyy käyttöä! Monella reitillä on pehmeää ja paikoin ihan mukavasti vettäkin :D mutta pitävämpääkin reittiä löytyy jos upottaminen ei kiinnosta ja jos hyvin käy niin ehtiihän tuo maa sopivasti routaantuakin parissa viikossa :).

Ennakkoilmoittautuminen pakollinen to. 10.12. klo 21.00 mennessä SÄHKÖPOSTILLA hallitus@tapua.fi JA antti.karhu@fjdc.org

Ajelun osanottomaksu 10 € jäseniltä (TapUA ja FJDC) ja 20 € vierailta. Nuotiotulet ja reittikartta kuuluvat hintaan ja nuotio on veloituksetta myös ulkoilijoiden käytössä

AUTOSSA JA MÖNKKÄRISSÄKIN TULEE OLLA LEIMATTU JA TOIMINTAKUNTOINEN SAMMUTIN!!
KAIKKISSA AUTOISSA ON OLTAVA ÖLJYNTORJUNTAAN TARKOITETTUA TURVETTA/TMS JA MYÖS JÄTESÄKKI JOHON JÄTTEET VAHINGON SATTUESSA KERÄTÄÄN.
Muista pakollisista varusteista löydät tarkempaa tietoa osoitteesta www.tapua.fi ja www.fjdc.org

Mönkkärit ajelevat Kulman reiteillä samoin säännöin kuin autot

Kaikille Kulmaan tulijoille tähdennetään, että MAANTÄYTTÖALUEEN RINTEET JA RUDUKSEN KENTTÄ ovat KIELLETTYÄ aluetta. Myös pysäköinti Ruduksen kentällä on KIELLETTY!
Pitkät yhdistelmät saa käydä kentällä kääntämässä.

OHJEENA TRAILERIEN JA KULJETUSAUTOJEN PYSÄKÖIJILLE: KULJETUSKALUSTO PYSÄKÖITÄVÄ KEULA PALUUSUUNTAAN ELI TÄYTTÖMÄEN PUOLELLE TIETÄ!! TULOSUUNNASSA OIKEALLA PYSÄKÖINTI SALLITTU VAIN HENKILÖ- JA PAKETTIAUTOILLE !!!
TÄMÄ SIKSI, ETTÄ AJOTIEN KESKIALUE PYSYY VAPAANA SORA-ASEMAN LIIKENTEELLE !!

Kulman säännöt ja lisätietoa osoitteesta; www.tapua.fi ja www.fjdc.org

Ja niille, jotka eivät Kulmakorvessa ole ennen käyneet niin osoitehan on Kulmakorven tie, Espoo. Turun moottoritieltä Ämmässuon (Nupurin) liittymästä pois! Kulmakorventien loppupäässä opasteet ajoalueelle!

Nuotiopaikka/ilmoittautuminen;
Pohjoinen leveys 60 astetta 14.128 minuuttia, Itäinen pituus 024 astetta 33.422 minuuttia (koordinattijärjestelmä WGS84)
Kartan löydät osoitteestawww.tapua.fi

Tervetuloa ajelemaan tai vaikkapa vain ulkoilemaan Kulmikseen.
MP
www.tapua.fi
www.fjdc.org

ImacInnes 30.11.2009 07:46

Kulmaan!
 
Tokihan tullaan!

Voisin vaikka vetää lenkin noita uusia reittejä pitkin jos halukkaita ilmaantuu. Lähtö klo 10.30 nuotiolta. Tulee reitit tutuiksi.

Reitit soveltuu osumia sietäville autoille ja kuskeille, toki voi nuo myös osumitta ajaa. Reitit on lähes vakio maasturilla ajettavissa ja muutamassa kohdassa voi valita joko helpon tai vaikeamman ajokohdan välilltä.

t.Ismo Ämmä

-Explorer- 30.11.2009 15:44

Kuullostaa hyvältä , pannaan vakavaan harkintaan... Kiva olis tonnekin tulla ohvailemaan :)

Byrocrat 30.11.2009 15:59

Suhteellista tuo melkein vakio
 
Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja ImacInnes (Viesti 618824)
Tokihan tullaan!
Voisin vaikka vetää lenkin noita uusia reittejä pitkin jos halukkaita ilmaantuu. Lähtö klo 10.30 nuotiolta. Tulee reitit tutuiksi.

Reitit soveltuu osumia sietäville autoille ja kuskeille, toki voi nuo myös osumitta ajaa. Reitit on lähes vakio maasturilla ajettavissa ja muutamassa kohdassa voi valita joko helpon tai vaikeamman ajokohdan välilltä.t.Ismo Ämmä

Aika paljon luvattu vaikka reitti "melkein vakiolla" :rolleyes: Jeepillä onkin tehty. Eipä silti, kyllähän ne järkevällä ajolinjan valinnalla varmasti läpi hiukka rakennetulla laitteella ajaakin :)
Inhorealisti

Timo_L 30.11.2009 17:43

Kokeillaan päästä vuoden viimeiseen kulman ajopäivään. Ainakin on edeltävä viikko kokonaan vapaata että olisi aikaa rakentaa autoa. Vinssin uudelleen rakentelu ja korin vahvistusta, ja ehkä vielä takalokarien teko jos oikein innostuu ja ehtii. Katotaan nyt..

ImacInnes 30.11.2009 21:14

Kulmaan!
 
Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja Byrocrat (Viesti 618926)
Aika paljon luvattu vaikka reitti "melkein vakiolla" :rolleyes: Jeepillä onkin tehty. Eipä silti, kyllähän ne järkevällä ajolinjan valinnalla varmasti läpi hiukka rakennetulla laitteella ajaakin :)
Inhorealisti

Sehän on tietty kuskista kiinni mistä menee ja millasella maasturilla. Korotukset, vinssit ja lukot tietty helpottaa menemistä.
Kulman maasto on tosiaan omiaaan hieman korotetuille vinssillä varustetuille maastureille, mutta pytyy sielä kyllä vinsittäkin kulkemaan tosin saa katella ajolinjoaj tarkemmin ja matkanteko vie kauemmin.
t.Ismo Ämmä

sam71 30.11.2009 21:23

yritetään mukaan

t:sami

P-KR#1 30.11.2009 21:31

Olis vihdoinkin vapaa viikonloppu samaan aikaan kulman kanssa ja olis tarkoitus tulla sinne. :D

jiikoo 01.12.2009 18:55

ajelee
 
kyl yritän päästä ajelee, vaik remppa viel kesken.

kuningaskulkuri 01.12.2009 19:02

Pakko yrittää päästä mukaan, ellei joudu töissä olemaan.. Olis hyvä mahdollisuus testille, että kestääkö jakolaatikko tälläkertaa paikallaan..

Ex_inkkari 01.12.2009 19:41

Vapaa viikonloppu ja tarkoitus olisi tulla Nikonia ulkoiluttamaan :)

ImacInnes 05.12.2009 10:52

Kulmaan!
 
Vinnsipeti paloiteltu ja hitsailtu uuteen uskoon 10 cm ylemmäksi ja 5 cm lähemmäksi puskuria, joskohan olisi nyt vähemän tiellä.

t.Ismo Ämmä

Byrocrat 06.12.2009 19:29

Vielä vajaa viikko kauden päätösajeluun :rolleyes:

niko69 06.12.2009 20:21

ehkäpä krillaamaan fifin kanssa?

Concrete 09.12.2009 10:51

Kulmaan pitkästä aikaa...!
 
Noniin, palleron monimuotoiset huolto/korjaus työt on saatu kutakuinkin päätökseen ni tullaan nyt sitte rikkomaan lisää että on jotain tekemistä vapaa ajallekkin :P

offroadjouni 09.12.2009 13:30

Mukana ollaan.

Saku T. 09.12.2009 14:35

Ulkoilemaan
 
Tullaan ulkoilemaan ja makkaratulille käymään.

JAMANT 09.12.2009 15:02

Tullaan ainakin nuotiota katsomaan ja glögiä/pipareita maiskuttaan.... Comanchen korotukset on tarkoitus näillänäkymin toteuttaa vihdoinkin joulun ja uudenvuoden välissä!!! Tankkikin pitäis vaihtaa, kun nyt jo alkuperäinen tankki vuotaa...

Greenday 09.12.2009 17:37

Jaahas,passaan tällä kertaa ja ensivuonna liityn jäsenneksi,niin päsee kympillä :)
Toiseksi ei ole autoa,kun Hiluxi on töissä(halkoja hakemassa).

Byrocrat 09.12.2009 19:16

Vielä on runsas vuorokausi aikaa ilmoittautua
 
Vielä runsas päivä aikaa ilmoittautua Kulman tämän vuoden vihoviimeiseen metsäajeluun :eek:
Näyttäis ainakin tällä hetkellä siltä että metsään mahtuu vielä reilustikin porukkaa elikkä ilmoittautumisia kehiin huomiseen klo 21 mennessä. Säätilaksi lupailtu pilvipoutaa ja pikkupakkasta. Parin mm lumikerroskin saattaa valaista pimenevää iltaa jos hyvin käy. Ja routaahan reiteillä ole vaan pikemminkin aika pehmeetä. Siis oikein hieno ajelukeli :rolleyes:

Ajelun lomassa voi käristellä makkaraa tai muita liha- kala- tai kasvistuoteita ihan kunkin mieltymysten mukaan. Kuten aiemminkin on todettu niin Joulun odotuksen juhlistamiseksi talo tarjoaa glögiä ja pipareita :) vaikka ei metsään menisikään.

Kulmakorven OffRoad Park on tämän session jälkeen "joululomalla" kuukauden päivät ja toiminta jatkuu tammikuun loppupuolella.:cool:
MP

LCHJ61 09.12.2009 19:44

Kyllä ollaan ajelemaan tulossa

coilyzuk 10.12.2009 12:59

Tulossa ollaan
 
Täytyyhän se tulla jos kerran kuukauden huoltotauko tulee väkisinkin.
Just lähettelin ilmon

JouniN 10.12.2009 15:48

Mikähän mahtaa olla ilmoittautumistilanne? En oikein vielä tänä iltana uskalla laittaa ilmoa niin voinko tulla vaan paikalle ilman ennakkoilmoa?

Timo_L 10.12.2009 18:31

Jos jaksan enkä joudu töihin jo aamusta, niin tulen jalkamiehenä ja kameran kanssa.

En vielä(kään) ehtinyt saada autoa sellaiseen kuntoon että ajamaan pääsisi. Ja töihinkin pitäisi mennä iltapäivästä :(

ImacInnes 10.12.2009 22:35

Kulmaan?
 
Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja CaliberSXT (Viesti 622136)
Mikähän mahtaa olla ilmoittautumistilanne? En oikein vielä tänä iltana uskalla laittaa ilmoa niin voinko tulla vaan paikalle ilman ennakkoilmoa?

Olist laittanut vaan ilmon, sen olisi sitten voinnut perua näppärästi puhelinsoitolla jos ei pääsekkään.
Luulisi että sinne Kulmaan mahtuu ajamaan kun tulee paikalle ennen klo 12.00 ja tiedustelee asiaa, mutta tarkoitus on että KAIKKI aina ilmoittautuvat enakkoon.

t.Ismo Ämmä


Sivu luotu: 23:07 (GMT +2).